Kepler

Jaké byste zvolili synonymum za slovo „pecivál“?

To slovo se už asi moc nepoužívá, však taky vzniklo v době, kdy pec, resp. kachlová kamna byly na vesnicích v každém stavení. Dnes už ne, a na radiátorech se válet nedá. Kde jsou ty doby, kdy chasníci volali: „Mámo, obrať mě!“ Napadá mě jenom „lenoch“, ale to není to pravé ořechové.

https://pixaba­y.com/cs/chata-bydlen%C3%AD-um%C3%BDt-t-rocknen-trouba-1349934/

Nejlepší odpověď
annas

Ano – známé z pohádek, člověk, který ležel za pecí, tedy se za pecí válel.

Řekla bych, že by to mohl být povaleč, lenoch., flákač, někde jsem slyšeli i zahaleč.

Další odpovědi
Drap

Ano, lenoch, snad i ten který je budižkničemu, neprůbojný, pomalý, bez jiskry života.

marci1

Dříve to byl povaleč, který se válel za pecí, dnes se používá „pecivál“ ve významu: člověk, který pobývá neustále doma a jen málokdy někam chodí. 🙂

cochee

Já bych použil slovo „shnilák“ doplněné vulgárním přívlastkem (bez toho vulgarismu to nevystihuje plně onen fenomén peciválizmu).

Eduart

vzduchoplejtvač

Kepler

Asi to bude chtít nějaký novotvar. Gaučovál, nebo křeslík, by se asi neujalo, ale co takhle dormeovál, zkráceně dormeo?

briketka10

😁