Pepa25

No, mně současná situace, kdy prý menší stát ohrožuje větší, připomíná tento obrázek: https://www.re­searchgate.net/fi­gure/Rupert-von-Schumacher-Ein-Kleinstaat-Bedroht-Deutschland-A-Minor-State-Threatens_fig2_28212­3268
Akorát tehdy západ Německo hrubě podcenil …

Další odpovědi
annas

Jde o protestsong, který Kryl napsal po vstupu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Song vyšel znova v roce 2018 v albu Bratříčku, zavírej vrátka.,

Kryl oslovuje spoluobčany = bratříčky, aby nepouštěli tzv. zachránce dál a ukazuje cestu vývoje. takže vlk je nepřítelem, který chtěl ovivnit další vývoj českého národa, který byl i u nás se situací nespkojený. = berani . tvrdá vztyčená hlava., ale vlk byl silnější,. .

Znám z materiálů, které vyšly pp roce 1989 a je snadné pochopit i z K. písní.
Prio ověření správnosti vkládám odkaz.

Pro pochopení nestačí vložit jen verš, je to matoucí, ale je třeba znát, kontext období kdy básen vznikla.. Z veršů je jasné, že jde o dobu roku 1968 – vzpoura proti totalitě a nadvládě velmoci,.

Bratříčku, nevzlykej, to nejsou bubáci,
vždyť už jsi velikej, to jsou jen vojáci,
přijeli v hranatých železných maringotkách.
Se slzou na víčku hledíme na sebe,
buď se mnou, bratříčku, bojím se o tebe
na cestách klikatých, bratříčku, v polobotkách.
Prší a venku se setmělo,
tato noc nebude krátká,
beránka vlku se zachtělo,
bratříčku, zavřel jsi vrátka?
Bratříčku, nevzlykej, neplýtvej slzami,
nadávky polykej a šetři silami,
nesmíš mi vyčítat, jestliže nedojdeme.
Nauč se písničku, není tak složitá,
opři se, bratříčku, cesta je rozbitá,
budeme klopýtat, zpátky už nemůžeme.
Prší a venku se setmělo,
tato noc nebude krátká,
beránka vlku se zachtělo,
bratříčku, zavírej vrátka! Zavírej vrátka!

Jaký je význam slov dnes? Ukrajina x Rusko? jiná situace než byla situace, tedy varování v písní K.
Kryla. Dva rozdílné pohledy na svět.

Ametyst

Těm, co už se radostí třesou, až začnou válčit, bych jen řekla, že Rusové stále zůstávají na svém území. Že jsou obklopeni prstencem vojsk NATO, se jako pravda nehodí…

_Bůh_

Zajímavé je, že na Ukrajinu neposlalo Rusko pouze Rusy, ale dokonce i nějaké buddhistické Mongoly.

„Vzpomíná, jak zkušení vojáci záklaďákům říkali, aby slovům o cvičení nevěřili: „Velení neposlouchejte, jedeme na chocholy (pejorativní ruské označení pro Ukrajince, pozn. red.). Možná nějaké manévry budou, ale pak nás stejně pošlou na chocholy“.“
https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/dorzi-batomunkujev-novaja-gazeta-rusko-ukrajina-vojak-raneny-u-debalceve.A150303_155­422_zahranicni_a­ha

paul1

Situace je trochu podobná v tom, že velmoc chce napadnout neposlušného o poznání slabšího souseda.

_Bůh_

Ametyst: Rusové jsou obklopeni prstencem? Víte, že absolutní většina ruských hranic je s Čínou, Mongolskem, Kazachstánem, Běloruskem a Gruzií? Zpátky do školy 🙂
A na svém území Rusové NEZŮSTALI.
Putin přiznal, že na Krymu působili neoznačení ruští vojáci: https://www.i­rozhlas.cz/no­de/5925649
Toliko k LHÁŘCE Ametyst.

paul1

Ještě jeden článek z pohraničí Ukrajiny k této tématice:
https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/ukraji­na-donbas-rusko-invaze-domobarana-armada-vladimir-putin-mariupol-vychod.A220120_133­643_zahranicni_dtt

da ny

Smutné…
A článek od obyvatel ruské národnost, Rusůi (většina), z let 2010 – 2014, nyní na Krymu, v Donbau by nebyl?
V „Jugoslávii“ proti sobě stáli „bratři“, spolužáci, kamarádi…. Těžká věc. Jednostranné informace. Letitý odpor k Rusku v ČR, „ boj“ mezi velmocemi. „Diktáty“, představy o podobě světa (USA), na obou stranách, na které víc? Rozpínavost (snad touha Ukrajiny být „pod deštníkem) NATO x sliby Rusku, ze strany západu po pádu „železné opony“ (přispěl Gorbačov), .
Postrádám dostatek objektivních informací, v již historickém kontextu :/.

Admin2

Kryl už nežije, neví, co se děje ve vztahu Rusko x Ukrajina. Song se týkal tehdejšího Československa. Nedá se jako celek aplikovat na vztahy uvedených zemí, protože jde o jinou situaci než to bylo u nás v roce 1968.