zjentek

Jak to, že šachy nejsou genderově vyvážené?

Kdo tu hru hrál? Znáte ji? Přece král má dodnes vyšší hodnotu než královna, ne? Nebo už ne? A není to průser?

A vůbec, jak to vlastně mají dneska v monarchii?

Nejlepší odpověď
annas

Berte to tak, že šachy mají historii, je to královská hra z doby, kdy se genderová vyváženost neřešila. Navíc ji hráli muži.

Vložila jsem otázku na původ hry.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-puvod-hry-v-sachy

https://www.e­vropa2.cz/clan­ky/zabava/stu­dentka-navrhla-genderove-neutralni-karty-co-ji-vadilo-na-tech-klasickych

"Studentka navrhla genderově neutrální karty. Co jí vadilo na těch klasických?

„Studentka forenzní psychologie z Nizozemska chce co nejvíce podporovat genderovou neutrálnost a nespravedlnost mezi pohlavími vidí i v kartách. Vadí jí to, že král má větší hodnotu než dáma. Indy Mellink proto přišla s vlastní verzí karet, která má být genderově neutrální a krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. atd.“

Třeba se to objeví i v šaších. Jenže se zde řešil jiný problém – barva figurek – bílá začíná, takže i barva prý má rasistický podtexz.

Jenže jak zmiňuje Jan Sobotka, mnozí raději hrají karty o peníze, Přece zatím není vidět cinknutou královnu nebo věž.

Další odpovědi
Emefej

Nejenom genderově, ale jsou nevyvážené i rasově. Proč by měl mít bílý přednost prvního tahu?

dudu

Přestaň se trápit. Odstraněním této křivdy se už zaobírají odbornice z USA. K požadavku na změnu poměrů je vyburcovala nespravedlnost postavení královny např. v mariáši.

quentos

Protože to je velmi stará hra (pochází ze starověké Persie), kdy ještě slovo „emancipace“ vůbec neznali a nikoho ani nenapadlo zpochybňovat údajnou nadřazenost mužů…

Kelt

Tak čekám, až nějaký vědec přijde na genderové rozdělení čísel na sudá a lichá.
A ty šachy mohou být klidně modré a jedna strana bude mít třeba proužek. To by snad nemělo nikomu vadit.

Ametyst

Průšvih to bude, až to piráti prásknou do Bruselu.

anonym

Šachy jsou hrou především rasistickou.Hru začíná vždy hráč s bílými figurami.Je potřeba změnit pravidla hry a hrát pouze s černými figurkami.Genderová nevyváženost se řešit jistě také musí.;-)

EKSOT123

Často když na něco myslím tak vzápětí se to objeví na odpovědích. No nic.
Tak sice král ovládá jen sousední políčka a dáma celé království. Ale je fakt, že král může dámu obětovat a dokonce si pak pořídit další královny z nejnižších řad. Na druhou stranu kdyby se šachy hrály podle praktik v takovém včelstvu, asi by to z mužů hráli jen úchyláci.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Kelt: proč by jako třeba modrá měla být víc než růžová???

quentos: proč „údajnou“?

Annas: Šašci bejvaj většinou různobarevní. Asi už i ve středověku věděli, že nesmí žádnou barvu příliš zvýhodňovat…

😉

anonym

Proboha,myslel jsem že je to taková legrace a odlehčené téma,ale dle příspěvků mnohých uživatelů to myslí někteří ve světě vážně.Kam to vše spěje?:-(

Ametyst

Ten který je: Počkáme si, až nějací absolventi genderovych studií začnou prosazovat genderovou vyváženost v porodnicích. To si pak uzijeme legrace. P.S. Teď jsem si vzpomněla na jednu absolventkou genderových studií v Londýně: Nora Fridrichová. Kdo má televizi, jistě u ní toto vzdělání ocení . 🙂