jirka F

Jak si dnes připomenete den země?

Koná se u vás nějaká akce u této příležitosti. 😄

Nejlepší odpověď
marci1

Monologem „Smrti“ z díla Jana ze Žatce: „Oráč a Smrt“ (1401):

"Země a všechno co v sobě chová je postaveno na pomíjivosti.

Dívej se, sleduj a poznej, jak lidé se zemí nakládají. Jak hory údolí háje pláně lesy pralesy mořské hlubiny a útroby zemské pro bohatství své prozkoumávají. Jak šachty štoly hluboké jámy do země kopou, žíly zemské provrtávají, jak lesy kácí.

Stěny sruby domy, jak vlaštovky slepují, jak úroky zvyšují. Zlata stříbra drahých kamenů vzácných oděvů honosných domů nezměrné množství mají. Štěstí a rozkoší dnem i nocí užívají. Co to je všechno? Marnivost, úpadek mravů, domýšlivost. Všechno pomíjivé jako den. Onemocnění duše.

Válkou a loupeží získávají vše. O co více mají, o to více chtějí. To je marnivost nad marnivost, která tíží lidskou duši. Když je potom pozdě, to jsou všichni pilní. Více než pozemských statků, važme si čistého svědomí."

Další odpovědi
Themeansar

Historie Dne Země začala v roce 1969, kdy mírový aktivista John McConnell navrhl na konferenci UNESCO v San Franciscu, aby byl stanoven den, který bude věnován Zemi a konceptu míru a jako datum navrhl 21. březen, jako den, kdy je stejná délka dne i noci jak na severní, tak na jižní polokouli. McConnel vytvořil také vlajku Dne Země. Tento den byl později potvrzen v prohlášení, které sepsal McConnell a podepsal generální tajemník OSN U Thant. O měsíc později navrhl americký senátor Gaylord Nelson, aby 22. dubna 1970 proběhla celonárodní environmentální vzdělávací akce. Jako národní koordinátor byl stanoven Denis Hayes. Nelson s Hayesem se shodli na to, že se akce bude nazývat „Den Země“. Nelson později za svoji práci dostal prezidentskou medaili svobody. První Den Země proběhl pouze ve Spojených státech, v dalších letech Denis Hayes rozšířil tuto akci i do dalších zemí.

orwell

Už se stalo, díky této otázce. Jinak nevím, co bych ještě tak mohl udělat, jako starý bezvýznamný vidlák Snad Zemi popřát všechno nejlepší k „svátku“, posbírat odpadky a vajgly (ne mnou nadělané) kolem plotu a zkontrolovat uzemnění. Žádnou akci při této příležitosti jsem ve své blízkosti nezaznamenal.

Drap

Ano, dobrovolný úklid obce a širokého okolí

Filip84

Nijak, protože na podobné „hurá! akce“ nevěřím.

Však to tu čteš: 1969, aktivista, USA, UNESCO, OSN. Jo, to jim jde, kokotiny, to jo, na to maj gepír! Kdyby za ty peníze, co stojí propagace podobných chujovin, jako je den země, „měsíc na kole na ouřad“, „třiď odpad!“, koupili penicillin na Madagaskar, až zase dostanou mor od prasat. Nebo dětem Vietů ze severu, jak je Sapa, co tam ve sněhu běhají nahé, teplákový komplet, tričko, fusekle a zateplený gumáky. Ne, to ne, to by bylo k čemu, a na teplákovce nenakradeš a za penicillin na dovolenou na Seychely nepojedeš.

No, tak jdi na vejšlap, nebo na procházku, abys pak celý rok seděl u Goebbelsovy skříňky, žral emulgované potrubí s vysokým obsahem tuku a pil sračky. Protože přesně, a akorát, k tomuto hurá akce vedou.

Rocker

Vzal jsem psy a šli jsme se projít po zeměkuličce😃

jirka F

Orwell: Tak třeba jít na nějaký turistický pochod nebo na obyčejnou procházku.

orwell

Tak tu procházku bych asi zvládl, ale to bych se zadýchal a zhoršil tak svou uhlíkovou stopu.