Matiselis

Jak přísně jsou regulovány doplňky stravy v ČR?

Slyšel jsem, že v zahraničí (zřejmě šlo o USA) se nějaká regulace suplementů moc neřeší… V praxi pak prý klidně může nastat situace, že si objednáte, plácnu, 100 pilulek 500mg L-tyrosinu, a ve skutečnosti ho je tam mnohem méně, nebo se prostě nějak znehodnotil v průběhu výroby, takže nebude účinný; nebo je to forma, kterou nedovede tělo dobře vstřebat, a přitom to vůbec na obalu neuvádějí apod.
Jak je to s regulací doplňků výživy u nás? Mohou nastat podobné situace v ČR?
Děkuji

Nejlepší odpověď
Ametyst

Ihned po našem vstupu do EU se hlavně začaly regulovat doplňky stravy a bylinné čaje. Nesmí na nich být uvedeny zdravotní benefity. O to se postarali rychle.
Kvalita a další parametry jsou předmětem namátkové kontroly ČOI. Musíš si najít věrohodného dodavatele, protože dnes je všechno jen byznys, a Polsko umí všechno vyrobit nejlevněji. V čajích z Polska se přece našly halucinogenní látky, a stále se něco řeší…
V USA jsou zakázány některé látky, které jsou v EU povoleny, a naopak. Doplňky stravy tam spadají pod FDA, Food and Drug Administration.
Vstřebatelnost se opravdu neřeší, protože např. vápník se stále prodává jako uhličitan vápenatý, což je neštˇastná, ale nejlevnější forma.

Další odpovědi
da ny

SÚKL

I. Doplňky stravy
Doplňky stravy jsou potraviny, které se od potravin pro běžnou spotřebu odlišují vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, a které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav. Nejsou tedy určeny k léčbě či prevenci (předcházení) onemocnění.

Doplňky stravy nemohou dle platných právních předpisů deklarovat vlastnosti prevence, léčby nebo vyléčení onemocnění nebo na tyto vlastnosti odkazovat.
https://www.su­kl.cz/leciva/roz­liseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku

Drap

Samozřejmě. Doplňky stravy nejsou léky nepodléhají žádné zvláštní kontrole. Co výrobce uvede tam buď je, nebo neni. Je to stejné jak s rohlíky. Kdo chce, tak si koupí, kdo nechce nekupuje.

zjentek

Osobně bych zdejší „doplňky stravy“ pro jistotu vůbec nepolykal, aniž bych o nich cokoli lživého zjišťoval, dle Murphyho zákona- co se může posmolit… Ale každého věc. 🤷‍♂️

Matiselis

Drap – „Je to stejné jak s rohlíky“ – takže rohlíky a jídlo obecně také není moc regulované?