Rytíř

Jak osobně vnímáte přínos nebo negativní dopad existence sociálních sítí, jež mají vliv na atmosféru ve společnosti?

Nejlepší odpověď
elkon

V souvislosti s mladými lidmi negativně. U mnohých je to jediný způsob vyžití, jediný zájem. Pryč je kultura, sport, příroda a další. Co z nich vyroste? Neteční, slabí jedinci, manuálně neschopní, bez imunity.

Další odpovědi
Pepa25

Internetové sociální sítě jsou úžasný nástroj demokratizace společnosti: kdokoliv, i „Franta z Horní Dolní“ může něčím zaujmout společnost a stát se de facto novinářem, politikem, filozofem …
To je samozřejmě zároveň i negativum: vzniká obrovská zahlcenost informacemi, často protichůdnými, ve kterých se může leckdo ztratit. Také lze snadno šířit dezinformace a fámy.
Společenský dopad má samozřejmě i přílišné trávení času na nich – ale v tomto se zásadně neliší od her nebo internetu obecně.

Ametyst

Atmosféra ve společnosti není dobrá i bez sociálních sítí. Zvlášť od covidu je všechno jaksi agresivnější. Sociální sítě využívají i organizace,firmy, většina politiků, městské úřady úplně běžně, aby oslovili a informovali občany. Špatné ale je, že provozovatelé sociálních sítí jsou nad zákonem, a nemusí dodržovat nic. Vyrobí algoritmy takové, že se mladé dívky sebepoškozují nebo páchají sebevraždy, ale nikdo jim nedokáže porušení zákona: protože není jasné, zda se na ně vztahují zákony jako na masmedia.
Doporučuji podívat se na slyšení v americkém Kongresu, kam byli pozváni všichni ředitelé největších sociálních sítí. Za nimi v hledišti seděli rodinní příslušníci a pozůstalí obětí šikany. Nejhorší padouch byl jasně Zuckerberg.

magorvkleci

Použití sociálních sítí je rozmanité, takže je těžké krátce odpovědět: od konverzace ve vzdálené rodině nebo mezi přáteli až ke komerčním kampaním a od organizace protirežimních hnutí až po stav, kdy statisíce dětí hodiny bezduše zírají na praštěné influencery. Všeobecně to ale vnímám pozitivně (a kdo ne, stejně se s tím nenadělá).

Drap

Spíše negativně. Osobně využívám velice zřídka.

plebs

Podle mého názoru je to nádhera nemusíme se učit vše se nechá zjistit na netu, během pár minut je zjištěno co se děje v Číně v Rusku nebo Bílém domě. Přátelé a rodiče vidíme kdykoliv přes displej moudrých telefonů a nemusíme za nimi jezdit.
Trochu je problém že není dostatek psychologů, když nastane úzkost, deprese nebo digitální demence.

Pepa25

Drap: odpovedi.cz jsou fakticky také sociální síť …

Pepa25

S Ametyst se plně shodnu na potřebě regulovat sociální sítě, aby „nestály nad zákonem“ (i když mám pocit, že tu nedávno psala pravý opak). Je těžké hodnotit „největšího padoucha“, ale současnosti je to zřejmě Musk, protože Meta má nějaké algoritmy, ale aspoń jsou to pravidla, kterou jdou ovlivnit. Musk blokuje nebo uvolňuje blokace čistě podle toho, jak se vyspí a snahou manipulovat veřejné mínění se vůbec netají …

Ametyst

Elkone, a bezcitní. Jak s nimi nesouhlasíš, nejradši by tě jedním kliknutím sprovodili ze světa. Krev při tom neteče, jistě…

Tonda Káňa

Coo?? 🤦‍♂️🤦‍♂️