zjentek

Existuje stále pojem základní potraviny?

Bývalo dobrým zvykem že nákup tzv. základních potravin nijak zvláště nezamával finančním rozpočtem průměrné rodiny, protože se jednalo o potraviny základní, tedy nutné. Jak je to ve skutečnosti s tímto pojmem při současných cenách v ČRdeli? Stále existuje? A co průměrná rodina? Je současně průměrná rodina pojem, neb spíše cosi, za co by se občané měli stydět? Anebo je pojem základní potravina v současnosti ryze sobeckým výsměchem průměrné rodině?

Nejlepší odpověď
da ny

No, jistěéééé

V Německu byl napž. během epidemie a coronového šílenství,
zákaz nárůstu jejich ceny.
Ne tak u nás. Vlády se na občana ČR zvysoka vykašlaly.....

Jistě jsi zaznamenal, že zejména posledních 20 let se situace „obrátila“.
Nejdražší jsou pro rodiny/domácnosti věci denní potřeby, nezbytné.
Tedy potraviny, včetně základních, bydlení, voda, energie…
Proto má, čím dál více lidí, výš a vysoko do žlabu. 😉

To, co člověk koupí (potřebuje), 1, 2 až 3× za život, jsou relativně levné (pokud nejde
o luxus a značnou kvalitu).
Je snadnější se šatit, než živit 😉
Není nutné mít spoďáry za 2 000, kabelku za 30 000, TV za 40 000......
MÁME TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ.
A PRÁVĚ PROTO, ŽE JDE O ZÁKLADNÍ POTRAVINY, jsou nejdražší a drahé.
****Člověk je koupit musí ****(zisky se valí do kapes prodejců, zpracovatelů a k prvovýrobě).
Základní potraviny potřebuje denně. chudý i bohatý......
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1klad­n%C3%AD_potra­viny

Další odpovědi
aliendrone

Nejsem si jist, že by bylo někde definováno CO je „základní potravina“. To nejspíše záleží na aktuální cenové situaci a požadavku zadavatele „statistického výzkumu“ (co má tento „prokázat“). 😐

Nicméně MOŽNÁ je problém v dnešní generaci namakaných a dem(ent)okracií zocelených borců. Pamatuješ, že když jsme jako mlaďasi „shoppovali“, tak jsme si div nevytahali ruce až na zem, kvůli odnosu nákupu za STOVKU. Dnes vyplázneš litr a neseš čtvrt taštičky – brnkačka. Jsme holt dnes silní jak silnice nebo NWM. 🙂 😉

elkon

Kdybys místo hloupých teorií sledoval dění kolem sebe a v tvé opovrhované zemi, pro kterou nemáš slušný výraz (při tom by ses jinde neuživil), tak se nemusíš ptát.

Jiří Bohumil

Základní potraviny existovaly a existují i v současnosti. A pokud se jedná o jejich ceny, když respektujeme devalvaci československé koruny vůči české koruně nynější, přepočtem vzhledem k průměrnému příjmu v ČSR (zhruba kolem 3 tisíc) a v nynější ČR v současnosti (44 tisíc), současně i s tím, že poměrně velké množství pracujících plně na tento průměr nedosáhne, můžeme tuto devalvaci přepočítat přibližně v poměru 1:10. A pokud z tohoto vycházíme a srovnáváme ceny těch základních potravin, tak je potřeba poctivě přiznat, že v současnosti, pokud nejsou tyto ceny nižší, vyšší určitě nejsou. Mohl bych uvádět případy, ale pokud si to spočítáte a budete objektivní. uznáte že mám pravdu. Co se týká spotřebního a průmyslového zboží, jsou v tomto přepočtu jejich ceny nesrovnatelně nižší.
Poněkud jiná věc jsou základní životní potřeby, rozumněno tím bydlení, energie a voda. Což je z velké části zapříčiněno tím, že tyto „komodity“ byly nesmyslně rozprodány soukromým subjektům a v mnoha případech zahraničním. Tyto subjekty mají pochopitelně hlavní zájem na co nejvyšších ziscích, z čehož plyne výše uvedené. A vzhledem k tomu, že naše vlády prakticky toto zapříčinily a žádná nyní nemá odvahu nějak tuto situaci řešit a nakonec mnohdy i příjmy do státního rozpočtu z toho mají přínos, tak se tato situace v budoucnosti těžko změní.
Toliko asi, můj názor, k těm pojmům a cenám „základní potraviny a základní životní potřeby“.
Co se týká „průměrné rodiny“, tento pojem je v dnešní době velmi relativní. Mohlo by se vycházet nejspíše z nějakého průměrného příjmu na jednotlivé osoby v rodině. Tedy z přepočtu celkového příjmu rodiny, vůči počtu osob, na tento příjem odkázaných. Ale v tomto jsou, v dnešní době, poměrně velké, řekl bych mnohdy až extrémní rozdíly. Troufám si říct, že do nějakého opravdového „průměru“ by spadlo, v současné době, možná třetina obyvatel, oproti době dřívější, kdy, při poměrně rovnostních příjmech, jich bylo možná víc jak 80%.
Čímž raději končím, abych zbytečně neotravoval a „neprudil“ případné odpůrce. Ale na jejich názory, podpořené věcnými argumety, bych byl docela zvědav. 😁

zjentek

Elkon, a ty na rozdíl ode mne existuješ jenom proto, že dokážeš docela sofistikovaně ŽDÍMAT z poctivosti neboli ryzí přirozenosti okolí (s tou TY OSOBNĚ ovšem NEMÁŠ CO do činění). A to je někdy taky dobré si uvědomit (i když finančně ti to asi nepřidá, ba naopak) 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

da ny

A poslední 4 roky jsou ceny potravin i základních , „vytočené do extrému“,
stejně jako energie, nájmy, bydlení.

zjentek

Díky, Da ny 😉