agentpv

Dle čeho se rozhodujeme v mluvené AJ mezi slovy WOMAN a LADY – prosím spíš o příklady z praxe…?

Nejlepší odpověď
quentos

V češtině to máme zhruba stejné: „žena“ a „dáma/paní“ – to druhé je „zdvořilostní termín“ pro to první. (Neplést však s „oslovením“ paní – jako oslovení se používá „madam“). Těžko tedy použijeme „lady“ tehdy, když budeme vyprávět, jak jsme potkali na ulici nějakou ožralou, ani běžně tehdy, když budeme přes inzerát hledat ženu pro život (leda bychom chtěli zdůraznit, že chceme „dámu“ s vybraným chováním).
„Lady“ tedy použijeme, chceme-li být zdvořilí („Excuse me, who's that lady in the red dress?“); ženy tohoto slova použijí ke zdůraznění svého postavení ve společnosti (k neurvalci: „Be polite. You're speaking to a lady.“)
Zhruba stejný je pak rozdíl mezi slovy „man“ a gentleman".