Kalpy

Co znamená kultivovaný?

Dobrý den. Docela často se s tím slovem setkávám.. Já myslím, že synonymum je „slušný“, ale všude se zas píše něco jiného.. Jak byste vlastními slovy řekli, co to přesně znamená? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Přesná definice v odkazu

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=kultivovan%C3%BD

„kultivovaný – vypěstěný, vyšlechtěný; vytříbený:
zemědělství – kultivovaná půda dobře obdělávaná;
botanika – .kultivované rostliny;
knižní výraz – . kultivovaná řeč; k. člověk vzděláním zušlechtěný, vybraných způsobů, kulturní“

Pokud vás zajímá původ,. Je od slovesa
kultivovat – ‘pěstovat ,zušlechťovat’ ,kultivovaný, kultivace, kultivační.

Ze střlat. cultivare tv. od předpokládaného pozdnělat.*cultīvus od lat.colere(příč. trp. cultus).
Stejný původ jako kultura a kult ‘náboženské uctívání’, kultovní. Z lat. cultus ‘pěstování, péče, uctívání’ od colere (příč. trp. cultus)
Z lat. cultūra ‘pěstování, vzdělávání, zušlechťování’ a to od colere (příč. trp. cultus). Dnešní základní význam slova se formoval ve filozofii konce 18. st. (Herder, Kant aj.).

Jiří Rejzek: Etymologický slovník

Pokud se díváme na kultivovaného člověka, mluví vytříbeným jazykem, má kulturní rozhled, je uhlazený ve svém chování, slušný, uctivý, laskavý, jemný, vlídný, užívá vybrané způsoby atd.

Antonymum k tomu slovu je pak člověk drsný, hrubý, neomalený, (expr.) neotesaný.

Uvědomte si, že synonyma jsou stejného nebo podobného významu, takže někdy je jejich význam posunutý, jindy jsou jinak slohově či citově zabarvená. Jejich užití je ovlivněno určitou situací.

Další odpovědi
GejzaHruska

také bych řekla, že slušný, pokud se bavíme tedy o člověku, co se týče vzhledu tak „pěstěný“

Dochy

Můj názor: Pokud je to o člověku, pak slušný je poměrně blízko ale ne na 100%. Kultivovaný může být i grázl. Nějak jsem si vzpomněl na film Demolition man, kde ten hajzl co vede město tuším vystupuje poměrně kultivovaně, zatímco o Johnovi Spartanovi se to říct nedá.

marci1

Pokud uvádíš možnost „slušný“, pak máš jistě na mysli člověka. Dá se to vyjádřit mnoha výrazy: Vychovaný, decentní, nevtíravý, jemný, vytříbený, vzdělaný, inteligentní, uhlazený apod. 🙂