Complex

Co všechno zahrnuje slovo pajšl?

Nejlepší odpověď
annas

Pajšl. znám jako vnitřnosti obecně., stdjně jako zvířecí pajšl. .Význam se často liší oblatně.

Ale ověřují ve SNČ, s 294–

  1. žaludek, trávící ústrojí, méně obvykle plíce, vnitřnosti obecně,
  2. někdy ve význam u pajšl = „dobrý žaludek“ – odolnost vůči něčemu nepříjmnému nebo odpornému – fyzicky i psychicky.
  3. zvířecí (plíčky) – obvykle jako kuchyňská surovina.
  4. přeneseně vnitřek nějakého přístroje.

Původ slova z rakouského Beuschel (Bäuschel), plíčky, resp. jídlo z plíček,. původně „horní vnitřnosti“ (srdce,. plíce, slezina, játra) , zdrobněle z Bausch – záhyb na šatech, původně něco nafouknutého,
souvislost s Bauch břicho je vzdálená. .

Další odpovědi
marci1

(z něm. Beuschel) tzv. kořínek, vnitřnosti zvířat [srdce, plíce, játra, ledviny, jazyk {v úpravě na smetaně ap.}
z tuřího žaludku se upravují dršťky na oblíbenou dršťkovou polévku])

  • viz držka

https://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=paj%9Al

Drap

Játra, plíce, srdce, ledviny, slezina, jazyk