loruen

Co je to štokrdle?

Odkud slovo pochází?

Nejlepší odpověď
annas

Štokrle, štokrdle – dřevěná židle s rovným čtvercovým sedákem bez opěradla. Původ z rakouského Stockerl – t/v, snad zdrobnělé ze Stock, kde jeden z mnoha významů je také pařez, resp. špalek na sekání dřeva.

V některých oblastech se používá ve steném významu výraz hokrle. Ten je odvozený z rakouského Hockerl, zdrobněle z Hocker, stolička bez opěradla. To od hocken = sedět na bobku.

Podle SNČ.

Kdysi jsme doma mívali v kuchyni „štokrlata“, dala se zasunout pod stůl, takže bylo víc místa.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Dřevěná židle to je. A odkud pochází? Od babičky :)

Cenobita

Pravdu mám annas, je to židle (zpravidla dřevěná) bez opěradla, většinou není tvarována do zaoblených tvarů, ale je hranatá, jako čtverec (ta sedací deska).

Ještě menší záležitost k sezení je stolička (zpravidla na ni sedí děti, ale užívá se hlavně pod nohy, nebo jako schůdek).

Podobné sedátko je taburet, ale ten je čalouněný a vybaven uvnitř pružinami (bonelami).