Rokio

Co bych měl vykonat a naopak bych neměl dělat, abych při nejhorším skončil v očistci?

Doufám, že tato otázka nezní sobecky. Jsem skromný člověk a očistec mi bohatě stačí. Chci mít jistotu, že dříve, či později se dostanu do nebe.

Jak bych se měl chovat a co hlavně bych nesměl spáchat, abych po své smrti skončil v očistci a měl tak zaručen později přístup do nebe?

Nejlepší odpověď
M i r e k

Nejsem křesťan, ale tuším, že by to mohlo být nějak takhle. Snaž se dodržovat Desatero přikázání. Co sám nemáš rad, nedělaj druhým. Odpouštěj, nemsti se, nebuď bezohledný, nebuď sobecký. Vyhýbej se závislostem. Když něco slíbíš, tak to splň. Když se Ti něco nepovede, lituj toho, požádej o odpuštění a snaž se to napravit nebo nějak vynahradit, a rozhodni se, že nic podobného už neuděláš.

Další odpovědi
Filip84

Z theologického hlediska se tomuto říká skutkaření.

Ty se v tom nemáš hnípat, špekulovat a pletichařit. Ty máš žít, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, svátostným životem a věřit, poněvadž člověk je spasen skrze svou víru, nikoli skutky (to je celá materie křesťanství). Ano, tradici odporuje sola gratia, ale zase to není má dáti – dal – nedal.

Já jsem kdysi poznal takového toho „katholíka“, co si plní povinnosti. Jeho představa posledního soudu by šla illustrovat zhruba takto:

S. P: Jméno.
R. Rokio.
S. P: A dál?
R. Jirka.
S. P: Jiří! Nedělaj nám tu burdel. Tak: R-r-rok-k…, a, ano, Rokio Jiří, narozený …, kanonické bydliště Znojmo. Sedí?
R. Ano.
S. P: Tak, Rokio. Jo…, 2015 zpověď 1× ročně byla, přijímání 1× ročně bylo, mše každou neděli byla. 2016 nebyl 3× v neděli na mši. Proč jsi nebyl v roce 2016 3× v neděli na mši?
R. Svatý Petře, já už si to nepamatuju.
S.P: No, jo, no, nepamatuje. Tak 2017 1× zpověď byla, 1× přijímání bylo, neděle chodil..... No, povinnosti splněny, až tady na 3× v neděli na mši. Tak tři roky očistce'
R. Děkuju!

On nic takového nikdy, samozřejmě, ani nenaznačil, ale tos tak nějak pochopil, on se, podobně dívá na všecko.

Z dogmatického hlediska nikdo neví, jestli někdo v pekle je. V nebi někdo být musí, to by jinak odporovalo celé materii křesťanství, ale v očistci, theoreticky, nemusí být taky nikdo. Jenže, celá morální theologie a theologie eschatologie učí: to není tvoje věc! Ty si hleď sebe.

Jo, křesťanství to takhle má. Kdybys si vybral islám & musulmany, tak by to zase bylo jiné. Ale to si zajdi za farářem probírat, nejlépe za nějakým ne úplně blbým. 🙂

Lgee

Když nic takového neexistuje, těžko.

elkon

Stále stejné bláboly.

Roman71

Rokio, ať uděláte v životě cokoliv, takzvaný „očistec“ nepostihne nikoho.. vás nevyjímaje. A co se týká nebe, to byste musel žít jinak, abyste patřil mezi vyvolené. Pokud vás Bůh bude znát jako svého pokřtěného služebníka, budete jím vyvolen a vytrváte ve službě Bohu až do konce života.. pak ano. Budete mít ohromnou výsadu patřit mezi omezený počet vyvolených Ježíšových spoluvládců. (viz Zjevení Janovo 7. a 14.kapitola) Pokud si nejste jistý, do nebe se pouze vlastním úsilím nedostanete.

Lotr2008

elkon: Tak proč na to odpovídáš? Když tě to štve, tak to ignoruj, nikdo mu pak nebude odpovídat a jeho to pak už přestane bavit.

elkon

Nepřestane, je to magor.

Lotr2008

Magor nemagor, jednou ho to přestat bavit musí. Nějaké jeho otázky jsou ale i zajímavé a na ty špatné nemám potřebu odpovídat. On tě totiž lapil, ví, že mu vždy nějak odpovíš a možná to právě chce, ví, že tě to provokuje.

Filip84

Ale ten dotaz není ani hloupý, ani nijak „na hlavu“. Je theologický, ergo, svým způsobem, filosofický, řeší morální theologii a eschatologickou perspektivu, i když to, třeba, Rokio ani nevěděl / nechtěl, to snad není podstatné. 🙂

led

Filip84, prečo neôžete písať ľudsky, ako sa hovorí „mluv tak, jako ti huba narostla, mluv řeči lidu okolitého“, aby vám rozumeli aj ľudia a hlavne my „neštudovaní“
Ďakujem za porozumenie človeka medzi ľuďmi.

VaclavZeman

Ja teda musim podotknout, ze p. Filip pise velice spatne, carek dava zbytecne az moc a co se tyka jazyka, pise zastarele. Uznavam, cestina je jadnak z hlediska pravidel sracka, jednak je tezke se ohlidat, pokud pisete rychle jako ja, ale vety hlavni a vedlejsi jsou snad logicke a dle meho je jejich rozbor nadmiru zajimavy.

led

dodatok pre Filip84, príklad nežiadúcich vyjadrení „theologie eschatologie“ a cirkevná náuka nie sú totožné. Náuka eschtológie nie je rovnaká ako katolícka (cirkevná) alebo ktorýkoľvek iný smer kresťanskej viery. Uvedomte si, prosím, že toto nie je stránka pre vedecké kruhy, ale pre bežných ľudí, rôznych aj myslením od laických po odborných zameraní. Priznám napriek istým znalostiam, mám niekedy problém sa orientovať vo vašich, nazývam to „pseudoprávnických“ textoch.
Prosím vás, skúste byť človekom.
Ďakujem.