Lgee

Za jak dlouho se rozpadne kniha?

  1. Brožovaná vazba
  2. Pevná vazba

Odpovědi
Disraeli

Záleží jen a jen na skladování a zacházení. I obyčejné papírové knihy vydrží stovky let (možná až tisíce). To už pak ale potřebují udžbu/vyčištění, jinak se totiž postupně samy rozpadají i bez nějakých závažnějších vnějších vlivů. Před lety se plno našich starých českých spisů z Národní knihovny „odkysličovalo.“
Samozřejmě víc než na přebalu záleží na kvalitě papíru. Občas se tiskne/tisklo na nekvalitním. Jinak pevná vazba je vždycky lepší.

Mám doma pár tisků kolem roku 1700 (nejstarší nějak 16**). Často vypadají líp, než z poloviny minulého století. Opravdu hodně knih mám z konce 19. stol. a počátku 20. století. Plno z nich opravdu jako nových, stránky hezky hladké, čisté a ani náznak rozpadu a „rozpadové vůně.“ Takže abych dpověděl, tak kniha se může rozpadnou klidně do 20ti, 30ti let, ale taky může vydržet 1200 let a víc. Někdo zničí knihu během roku nebo malé chvíly. Vlastní nešikovnost, nezájem a podobně. Někdo je strčí někam do sklepení a na podobná místa a za pár týdnů/měsíců už „tuchnou.“
Takže záleží na knize (spíš papír, než přebal) a na zacházení v průběhu těch mnoha let.
Různé staré kodexy a knihy jsou v muzeích po celém světě (kroniky, písně – naordní eposy atd., prostě stará literatura). A nejsou rozpadlé.

Reezo

To vám nikdo přesně neřekne.
Rozpadne myslíte jak? Dokud přestanou ty listy papíru držet pohromadě nebo rozpad kdy už nepůjde poznat že to byla kniha?

Postmaster

To záleží na druhu skladování při dobrém skladování může kniha vydržet i několik století.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Disraeli

jakože ne od odkysličovalo (od kyslíku), ale odkyselovalo – od kyselin. :D