zvonisek

Z čeho jsou tzv. čepy na mandlích?

Pórovitý mandle, jak zabránit tomu, aby se tam neusazovalo jídlo?

Nejlepší odpověď
orwell

Lidově řečeno ztvrdlý hnis, tedy svinstvo, kterého se tělo zbavuje. Jsou kromě jiného zdrojem nepříjemného zápachu z úst. Boj s nimi je úporný a dlouhodobý, zabránit v jejich tvorbě lze jen celkovým zlepšením zdravotního stavu, životosprávou a ústní hygienou. Pokud dovedeš zvládnout dávicí reflex, můžeš je odstranit stlačením mandle prstem, nebo druhým koncem zubního kartáčku. Jde to, ale je třeba to nacvičit. Je to nejrychlejší způsob, jak se jich na chvíli zbavit. Další informace viz např.
http://www.ro­dicka.cz/cepy-na-mandlich/

Další odpovědi
mosoj

Je to následek prachobyčejného bakteriálního zánětu.

marci1

Podobný dotaz a odpověď lékařky ve zdroji. Cituji:
„Čepy na mandlích i to co popisujete je obrazem Chronického zánětu mandlí který se z času na čas při zátěži organizmu (námaha, stres, nachlazení) zaktivuje do akutní angíny. Bylo by vhodné vyšetření specialistou – ORL lékařem (Ušní, nosní, krční) který Vám provede výtěr mandlí a odešle na bakteriologické vyšetření, také je vhodné provést laboratorní vyšetření – ASLO, CRP, KO a sedimentaci. Jestli se prokáže tzv Beta-hemolytický streptokok, který je původcem onemocnění je vhodní přeléčení antibiotiky.“ 🙂

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/porad­na-lekare/cepy-na-mandlich-55028