Nassin

Víte, že včera, 15. 5. 2001, tomu bylo 70 let, co byla v Praze otevřena první protialkoholní záchytná stanice u nás?

Ráčili jste někdy navštívit některou její pobočku a okusili její pohostinnost?

Opravovat to nebudu, na to jsou jiní kádři. Jinak děkuji těm, kteří přesto odpověděli a neřeší data.

Nejlepší odpověď
Kepler

Už 70 let? Týýýbrďo, tak to je ostuda, nikdy jsem tam nebyl!

Další odpovědi
da ny

Že bylo výročí včera, jsem nezaznamenala. Kdo ji v roce 1951 v Praze založil vím. To, že tazo PZS byla založena, jako první na světě vím též.
Jen mám jednu malou poznámku, k životu na zámku …. :D Je tam neveselo,
truchlivo, alkohol se tam nepodává. Není alkoholická, ale je protialkoholní. :)

Malvína

Naštěstí ne. Vždy jsem to “ustála” 🙂

annas

Vaše otázka
"Víte, že včera, 15.5.2001, tomu bylo 70 let, ..... Takže včera byl rok 2001? Kéž by byl?

Vím, že včera 15. 5. 2021 tomu bylo 70 let …

Vím, jen teoreticky, protože jsem na stejnou otázku odpovídala.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nekde-jsem-cetl-ze-praha-mela-jako-vubec-prvni-na-svete-zachytku-pro-opilce-vice-v-popisu

Část méí odpovědi, protože šlo o srovnání s Ruskem.

"Je pravda, že 15. května 1951 byla v pražské léčebně u Apolináře založena první protialkoholní záchytná stanice na světě. Zasloužil se o to český bojovník proti alkoholismu, tehdejší vedoucí lékař protialkoholního oddělení doktor Jaroslav Skála. Jeho metoda byla unikátní a brzy se rozšířila do celého světa.

Podle vzpomínek Jaroslava Skály byl úplně prvním pacientem záchytky u Apolináře jeden ruský námořník. Právě pro něj a pro stovky dalších lidí, kteří měli problémy s alkoholem a potřebovali léčbu, otevřel Skála preventivní protialkoholní záchytku.

V 50. letech šlo o naprostou světovou raritu. Všude jinde na světě fungovala jen zařízení represivní, zatímco v Praze nechal Skála opilce vystřízlivět a pak jim doporučil léčbu.

Právě kvůli tomu přístupu a dalšímu léčení alkoholiků, je česká záchytka považovaná za první na světě"

Nassin,

je to jinak , než píšete v diskuzi. Nechtěla jsem uvádět celou svou odpověď, protože o Rusku jste se nezmínila.

"V carském Rusku vznikaly první útulky pro opilce již v roce 1902. Hrůznější podoby nabyly v roce 1940, v době kdy se žezla šéfa NKVD ujal Lavrentij Berija. Pobyt v nich měl podobu opravdového, i když krátkodobého vězení.

Co se ale týče zřízení prvních protialkoholních záchytných stanic v podobě, jakou známe dnes, máme světové prvenství. Zasloužil se o to MUDr. Jaroslav Skála, známý bojovník proti alkoholismu, jak tuto skutečnost jásavě oznamoval dobový tisk.

v Rusku zcela o jiný typ. Ještě jsem něco našla, což potvrzuje mou informaci. Další zajímavosti o tom, jak to v záchytce vypadalo" atd.

V Rusku nešlo o prevenci, ale o represi. – řekněme, že alkoholika nechali vystřízlivět a tím vše skončilo… Takže záchytky tohoto typu existovaly dřív … Jde ale opravdu o jiné prvenství …

led

"První československá záchytka byla otevřena v Praze u Apolináře 15. května 1951. "https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1chyt­ka

Teraz som v rozpakoch, doteraz som si myslela, že včera, 15.5.2021, tomu bolo 70 rokov, od otvorenia tejto záchytky. Podľa znenia vašej otázky …„včera, 15. 5. 2001, tomu bylo 70 let, co byla v Praze“… ale asi neviem počítať, pretože podľa vás 2001–1951=70, kdežto podľa mojej základnej matematiky 2021–1951=70. Ale možno, že v časoch Československej republiky sa počítalo inak, než dnes.

„Preto sa pýtam, ba čo viac, otázku vám kladiem“ (to bola obľúbená veta režíséra Bednárika) nepomýlili ste sa náhodou a včera skutočne bolo 15.5.2021 a včera uplynulo 70 rokov od otvorenia „první protialkoholní záchytná stanice u nás“ ?

Verím, že mi to v kľude večera vysvetlíte. Ďakujem. S úctou L.

k prvej oficiálnej záchytke na svete:
„První záchytka byla podle historiků otevřena v ruském městě Tula v roce 1902 a v následujících letech záchytky vznikaly i v dalších ruských městech“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Z%C3%A1chyt­ka
od tej doby uplynulo úctihodných 119 rokov.

orwell

Nevím, neznám, nevyužívám a doufám, že to tak i zůstane.

quentos

„Alkoholická záchytná stanice“? Tam se lidi choděj vožírat, nebo co?
Nejdřív si pořádně zjisti, jak se tomu říká, a pak machruj…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

Drap

Ty inteligente.
Nemám zkušenost, ale ty tam jsi zřejmě ob den, když používáš kalendář 20 let starý. Mistr světa a kolikátého je, to neví

Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

"?Víte, že včera, 15.5.2001, tomu bylo 70 let, co byla v Praze otevřená 1 alkoholická záchytná stanice u nás? :

Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Sem patří moje odpověď, která je níž … Je obdivuhodné …

da ny

Tak to nám už ve škole „lhali“. My jsme se učili, že první stanice byla založena u nás :))) Světové prvenství si Praha v mnoha zdrojích nárokuje neoprávněně?

led

da ny, aj keď ruská záchytka má svetové prvenstvo, riešili to tvrdo „kázeňsky“
československá záchytka má svetové prvenstvo v preventívnom riešení pomocou zdravotníkov. Aj keď som tam nebola ako pacient, videla som počas študijnej návštevy, ako sa tam pracovalo.

annas

da ny,

nelhali. Wiki vždy neposkytuje přesné informace. Pokud máte zájem, přečtěte si mou celou odpověď u původní otázky.

Není záchytka jako tzv.záchytka.

„V Rusku nešlo o prevenci, ale o represi. – řekněme, že alkoholika nechali vystřízlivět a tím vše skončilo… Takže záchytky tohoto typu existovaly dřív … Jde ale opravdu o jiné prvenství..“

annas

Je obdivuhodné, že máte všechna výročí v hlavě,. Zkrátka chodící encyklopedie.

Nassin

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Nassin, vy sa zase vráťte z minulosti do dneška. Už 20 rokov nie je rok 2001

Nassin

Kužva, každý se splete, a ty z toho, jako ti sršni, děláš kovbojku!

annas

Nassin,

říká se, že všechno začíná v hlavě. Zřejmě v té vaší chybí slušnost, tedy omluvit se annas za lživá slova.

led

Nassin, trefa do vlastných slov:
„Nassin
Vrať se do minulosti, a přečti si své otázky.“ zdroj: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-ze-vcera-15-5-2001-tomu-bylo-70-let-co-byla-v-praze-otevrena-1-alkoholicka-zachytna-stanice-u-nas