Mravenec

Víte, z jakého důvodu je pátek 13. považován za smolný den?

K otázce mě inspiroval Filip 84 a také Facebooková stránka Opráski sčeskí historje. Z této stránky pochází komiksové pojetí tohoto dne.

Nejlepší odpověď
Malvína

“Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.

Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské abecedě je písmeno M (מ), což je první písmeno ve slově mavet, které znamená „smrt“.

Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů po celé Evropě a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Ještě starší událost tohoto data je pátek 13. listopadu 1002, kdy nařídil anglický král Ethelred II. popravu všech Dánů žijících v Anglii jako reakci na tehdejší časté dánské nájezdy.

V Oxfordu byly v roce 2008 při vykopávkách na St John's College nalezeny kostry 34 až 38 mužů ve věku od 16 do 25 let, které jsou považovány za pozůstatky některých obětí tohoto masakru. Chemická analýza provedená v roce 2012 vědci z Oxfordské univerzity naznačuje, že pozůstatky jsou Vikingové; starší jizvy na kostech dokazují, že šlo o profesionální válečníky. Předpokládá se, že byli opakovaně bodáni a poté brutálně zavražděni.

V některých zemích, například ve Španělsku a Latinské Americe, je za nešťastný den považováno úterý třináctého.”

———-
Díky za podnět k přiučení se. Nevěděla jsem to 😄

Zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Pátek_třinác­tého

Další odpovědi
EKSOT123

Souvislostí a legend je více, ale počátek je možná popsán v biblickém příběhu o královně ESTER. Podle knihy Ester se třináctého dne prvního měsíce sešli písaři, aby sepsali nařízení, že třináctého dne dvanáctého měsíce musí být všichni Židé ve všech částech babylonské říše pobiti.

Od té doby bylo třináctek mnoho. V bibli Janově zjevení je 13. kapitola úplný horor. Fatimská zjevení Panny Marie probíhala vždy 13. dne v měsíci a s tím související atentátna papeže J.P,II. byl spáchán 13.5.1981. Stínu pověry se nevyhnul ani současný papež, který byl zvolen 13.3.2013 a součet čísel tohoto data je též 13. K tomu má tu smůlu, že na Petrův stolec přišel v situaci, která zřejmě odpovídá jistému středověkému proroctví či vidění o konci éry papežství. Věci klidu nepřidá výjimečná situace, že předchozí papež nezemřel, ale odstoupil.
>>Ráno v pátek 13. října 1307 (odtud podle některých teorií nešťastný pátek třináctého) začalo rozsáhlé zatýkání templářů v celé Francii. Zároveň byl veškerý templářský majetek převzat královými zplnomocněnci.
>>Apollo 13 odstartovalo 10. 4. 1970 ve 13.13 hod. 13. 4. pak explodovala část rakety. (Měli ale spoustu štěstí a vrátili se. Oproti tomu nejtragičtější Apollo 1 startovalo 27. 1. 1967.
>>Ruská zbraň pabědy (vítězství) 2. světové války raketomet „Kaťuša“ aneb „Stalinovy varhany“ měla označení BM 13.
>>13. 7. 1943 Němci vyhladili obce Český Malín a Ukrajinský Malín na Volyni.

Blondínka má u seba milenca. Odrazu počuje, že ide jej manžel. Milencovi preto hovorí: „Ide manžel! Rýchlo vyskoč z okna!“ „Čo si sa zbláznila? Však sme na trinástom poschodí!“ „Nebuď poverčivý a skáč!“

paul1

Také přidám jeden vtip:
Blondýnka říká druhé blondýnce: „Víš o tom, že tento rok připadá Silvestr na pátek?
"Ježíš a kdyby tak ještě bylo i třináctého“ odpovídá druhá 🙂

Filip84

Podle tradice byl Ješua ben Josef pověšen 7. dubna 30, což je pátek, ale sedmého rozhodně není třináctého.

Ten Masakr na den svatého Brice je trošku složitější, než že „Etherled Nerozhodný nechal zmordovat všecky Dány“. Etherledův otec Edgar (to je alespoň pořádné jméno pro Anglána, ne „ethernet“!) ovládl Dánsko, no, ovládl: Etherled Nerozhodný Dány uplácel. Něco málo dánských Vikingů žilo na území Anglie a Etherled Nerozhodný pojal podezření, že ho ti dánští Vikingové, co žijí v Anglii, se připravují zmordovat. No, tak v pátek 13. listopadu 1002 nařídil je všecky zmordovat. Doložený máme masakr v kostele svaté Frideswidy v Oxfordu, vykopávkami, a pak, zmiňuje se o něm královská listina z roku 1004, která odůvodňuje postavení nového kostela v Oxfordu. Ale víc nic, víc jsou pověry, možnosti.

Zato templáři jsou zadokumentováni až až, protože, že jo, na to byl příkaz svatého stolce, no tak to se hojně dopisovalo a všecko je ve vatikánském archivu.

zjentek

„Za smolný den“? Pche! Zkus si v pátek 13. večer koupit třeba stírací los u Gecco. Nemáš šanci! VYPRODÁNO!

annas

Vím. stačilo využít archiv, otázka se praviodelně ooakjuje,.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nekdo-veri-ze-patek-trinacteho-je-smolny-den

Podle historiků v pátek 13. října léta páně 1307 bylo po celé Francii na příkaz Klementa V. zahájeno hromadné zatýkání rytířů z řádu templářů, kteří byli v průběhu následujících několika let mučeni a někteří z nich také popraveni.
V hektické současnosti si ale málokdo spojuje tento den s historií. Dnešní konzumní masy se v pomyšlení na číslo třináct chovají velice pověrčivě. Lidé si často vsugerují katastrofální scénář natolik silně, že se do jisté míry vyplní. Zamykají se doma nebo při sobě nosí ochranné talismany. Jsou také schopni hledat v ciferných součtech dat „pátků třináctých“ další a další třináctky. Tvrdí, že kdo má ve jménu třináct písmen je to znamení ďábla( Charles Manson, Jack The Ripper, Theodore Bundy…). Některé hotely dokonce vynechávají pokoje s číslem třináct a přeskakují třinácté patro. A co je opravdu zarážející psychiatrie má vlastní lékařský název pro fobii ze třináctky – „triskaidekap­hobia“.
Koneckonců jak říká jeden z Murphyho zákonů, vodík a lidskou blbost lze nalézt všude.