annas

V evangeliu sv. Marka čteme: Miluj bližního svého jako sebe samého. Platí přiměřeným způsobem i pro vzdálenější bližní?

Podle PhDr. Jana Sobotky

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/bi­ble-p%c3%adsmo-evangelium-z%c3%a1kon-428947/

Doplňují význam slova bližní – jde o duchovní blízkost, křesťanské pojetí x blízký věkem, časem, vzdáleností. –

Pojem „bližní“ původně znamenal „soused“ (tak i v současných anglických překladech), „soukmenovec“ nebo, jak bychom možná řekli dnes, „našinec“ = člověk stejně smýšlející, stejného postavení.
https://jaros­lavpolak.blog­.idnes.cz/blog­.aspx?c=694333

bližní (v křesťanském pojetí) kterýkoli jiný člověk, i nepřítel:
https://slovnik­cestiny.cz/hes­lo/bli%C5%BEn%C3%AD/0/22­95

Z toho plyne, že existují i vzdálenější bližní, kteří se třeba v oblasti duchovní s jedincem neztotožňují, vzdalují se od něho.

Upřesnění

Slova v 1, části otázky, která jsem převzala od dr. Sobotky převzal z Markova evangelii.
Má pravdu, pravdu, protože je uvádějí všichni 3 evangelisté. 2. část otázky jsou slova autora aforismu, jde o nadsázku.

Mk 12,28–34
"Evangelní perikopa 31. neděle v liturgickém mezidobí cyklu B předkládá rozhovor mezi jedním učitelem Zákona a Ježíšem, který se týká otázky prvního přikázání.

Jedná se o úryvek, se kterým se setkáváme ve všech třech synoptických evangeliích (Mt 22,34–40; Mk 12,28–34; Lk 10,25–28). Naše pozornost se soustředí na jeho znění podle svědectví Markova evangelia:

1Druhé je toto: ‚Miluj svého bližního jako sám sebe.‘ Žádné jiné přikázání není větší než tato."
http://biblic­kedilo.cz/bible-v-liturgii/liturgicky-rok-b/mk-1228-34/

Nejlepší odpověď
agentpv

Myslím že je to myšleno tak, že máme milovat úplně všechny lidi kolem sebe. Nemyslí se tím láska sexuální ale láska duchovní.

Další odpovědi
Disraeli

Bližný ale není ve významu blízký (v takovém smyslu jak to známe my: blízký příbuzný nebo přítel). Bližný prostě člověk člověku. I neznámému.
Vzdálenější bližný je nesmysl. Když je to „bližný.“
Je to asi ve smyslu „člověk člověku bratrem/přítelem“ (jako opak „homo homini lupus,“ Člověk člověku vlkem). Bližný je bližný. Zde nehraje roli známost ani vzdálenost. Všichni by si podle tohoto tvrzení prohlášení měli být blízcí, o to v tom jde (avša ne na základě známosti, ale řekněme z principu, vychování a přesvědčení). Bližným je úplně každý člověk.
Jde o narážku, že by se k sobě všichni lidé měli chovat slušně a s láskou.

aliendrone

Asi by bylo rouháním zvolat: „Bože, jak může někdo s titulem PhDr poplést Marka s Matoušem!“, že? [Matouš 22:39] Jde totiž o jeden z nejopakovanějších a nejcitovanějších biblických výroků (něco jako E=mc² ve fyzice)! :o ;) :)
Být bigotním katolíkem, hnedle bych ho poslal 400let z5 (nejlépe do Španělska) na „pokec s bratry kazately“ (Ordo Praedicatorum), aby se podezřelému ptáčkovi podívali na zoubek. :D

S výkladem biblických výroků je to TĚŽKÉ. I kdybych odhlédl od vyloženě věcných problémů (např. kvalita překladu, původnost zdroje), stále je tu lidský faktor, takže se často TYTÉŽ výroky vykládají JINAK (obvykle dle konkrétní konfese). A to už vůbec nemluvím o tom, že TEN SAMÝ MATOUŠ [Matouš 7:6] zmiňuje jinde: „Neházejte perly sviním, aby je nerozdupaly, pak se otočily a vás roztrhaly!“

Za sebe mohu konstatovat, že to druhé je mnohem PRAKTIČTĚJŠÍ a má životní zkušenost ho POTVRZUJE, zejména pokud ho postavíme proti tomu prvnímu. ;) :)

marci1

Bližním je KAŽDÝ člověk. A zvláště, každý POTŘEBNÝ člověk. Bližní není člověk BLÍZKÝ, tedy můj příbuzný, přítel, soused, známý. Bližní je KAŽDÝ ČLOVĚK bez rozdílu – ať názorů, ideologie, národa, rasy. KAŽDÝ ČLOVĚK BEZ VYJÍMKY. 🙂

https://www.si­meon.cz/clanky/Kdo-je-muj-blizni.html

Drap

Myslím, že to bylo myšleno všeobecně pro lidi. Tenkráte právě často žili komutity lidí si blízkých, svým způsobem v jaksi omezené komunitě. Tenkráte se necestovalo tolik a člověk se setkával hlavně s lidmi známými. Osobně to beru tak, že vidím stejně všechny lidi, vyjma těch, kteří se mě snaží vnutit jejich přesvědčení a názory. A netýká se to jen muslimů. Pokud mne kdokoli nechá na pokoji a respektuje mně, snažím se vždy stejnou měrou oplácet.

Pepa25

Ne, žádní vzálenější bližní neexistují, váš oblíbený p. Sobotka nemá pravdu.
Odpověď kdo je bližní přímo od Ježíše je v Lukášově evangeliu:

Zdroj: http://www.bi­blenet.cz/app/bi­ble/passage?pas­sagePath.path=lu­kas%2010,29-37

Justin1

Asi ano. Slyšel jsem dokonce něco v tom smyslu, že bychom měli milovat i své nepřátele, ale to už je obtížně představitelné.

Postmaster

O tom co nebo koho milovat nerozhoduje svaté písmo ale naše inteligence podle situace

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

aliendrone

annas>>> NJN, jde to se mnou z kopce. Fakt je, že podání s tím příběhem o dobrotivém Samaritánovi je nejčastější (Matouš), proto mi asi utkvěl v paměti, ale to nemění nic na tom, že nejstarší evangelium je Markovo (přičemž se zdá, že ostatní „trochu opisovali“ – tvrdí lingvisté), takže správně by se mělo citovat dle Marka. :)

Když ono je to dost dávno, co jsem studoval Bibli, hlava děravá (s věkem se to HORŠÍ). inu co nadělám. lepší už to nebude. Chjo, co mě ještě čeká za potupné ostudy… :(

annas

aliendrone,

přiznávám, že jsem evangelisty neřešila, protože kromě Jana zobrazují stejné události. Jen jsem se „lekla“, že by se dr. zmýlil, potrpí ie na detaily, h jako češtinář a historik, je to puntičkář.

Pepa má pravdu v tom, když v 2. části otázky vycházíz evangelia, ale tak otázka nezněla. Šlo o metaforu, parafrázi, takže vzdálení bližií existují. To napsal dr., nikoliv Ježíš.

"Učiním vše pro bližního krom toho trého: neslíbím, nepůjčím, nedám mu nic svého r. 1617. Hrubý – Krameriův slovník.

Z toho plyne, že jde o „vzdáleného“ bližního.

annas

. Mám Jiný pohled na druhou část v otázce, ale nešlo o kategorii kultura či jazyk, tudíž dávám bod jako poděkování za odpověďˇ.

Disraeli

Jiný pohled mít můžete, nikdo vám ho nebere, ale chybný je. Ježíše argumetny prostě nepřebijete… 😂

annas

Disraeli,

Ježíšovo vyjádření je v 1. části. Druhá část,. jak jsem uvedla, je nadsázka, už se Ježíše netýká, ale jde o hříčku se slovy., parafrázi.

Takže opakuji, To je podstata aforismu = metaforismu. . Přece 2. částí nejsou Ježíšova slova, ale o hříčku se slovem bližní. Autor nepotřebuje vědět, co Ježíš prohlásil a jaký měl on pohled na bližního.

Není snadné vždy metaforu pochopit, dr. Sobotka Ježíšova slova neznevažuje, ale ukazuje, že se bez kontextu dají chápat jinak,.

Jde přece o parafrázi známého výroku.

annas

Omylem jsem klikla. Ve vaší odpovědi postrádám zmínku o Ježíšovi, nebral jste ho v úvahu.

aliendrone

Myslím, že odpověď Pepy25 je NEJLEPŠÍ, sám jsem chtěl takto začít, ale nemá smysl nosit dříví do lesa. Ježíšovo podobenství o dobrotivém Samaritánovi (jakkoliv se dá vykládat různě) na které Pepa25 odkazuje je NEJPŘESNĚJŠÍ odpovědí na otázku právě tím, že se zdržuje dalšího komentáře (jeho výkladu). :)

NJN, tak je to SE VŠÍM. Prakticky každý má vyhraněné názory na křesťanství (a náboženství obecně), ale jen MÁLOKDO držel Bibli v ruce, natož aby ji ČETL. A to platí napříč ve všem, nejen v teologii. Zkrátka „všichni DOBŘE ví“, ale málokdo zná alespoň ZÁKLADY problematiky. :(

Disraeli

Bližním je každý člověk se kterým přijdeme do styku.
Bližní známená blízkého (i když ne v úplně stejném smyslu jako dnes). Takže „vzdálený blízký“ nedává smysl.
Právěže bližní je v křesťanském pojetí zcela každý člověk. Nehledě na vzdálenost nebo i přesvědčení/víru. Člověk k člověku. Každý by nám měl být blízký (podle toho učení). Nemá zde existovat víc a míň blízký/bližní.

Disraeli

Samozřejmě *bližní… -, –

Disraeli

Chápu o co autorovi jde, ale za mě je to jen hodně jednoduché „zkomolování“ (doplňování, upravování) známých citátů, rčení (a podobně), kde jen zopakuje jejich znění a pak je doplní svou vlastní „chytrou“ myšlenkou… Jakože v tom třeba často hledá nějakou výjimku nebo něco, co tam ani není… Že nemá ani cenu to rozebírat a zabývat se tím. Obzvlášť když vlastně prřekrucují původní význam/smyls.
Za mě to fakt nejsou nějaké chytré „citáty.“

annas

Nemusel jste reagovat. Jde o aforismus, takže biblický citát je původní, jde o hříčku se slovy, je třeba znát význam slova bližní.
Aforismus ´metaforismus

Jinak si můžete najít aforismy dotyčného a napsat, mu, že píše nesmysly.
Bohužel aforismus je nadsázka, takže je třeba pocjhopit.

Přece všichni lidé si nejsou blízci ani bližní v oblasti duchovní. ,

Zapomněla jsem uvést zdroj. Je to knižní zdroj „Aforismy pro ty, kdo myslí, že jim to myslí“.

Možná se najde i na netu, nehledala jsem.

Disraeli

Vím co jsou aforismy, ale přes ně existují mnohem lepší autoři. Tohle bych ani aforismy nenazýval. Možná nevydařenýmy. Narazil jsem už na víc od tohoto autora.

annas

Disraeli,

jistě, každý má jiný pohled na skutečnost, jinak chápe význam slov představivosti či nadsázku..

Ale druhá skutečnost, když se mně něco nelíbí, nereaguji.

Tento spisovatel získal několik ocenění, takže patří k těm lepším.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jan_Sobotka_(spi­sovatel)