Tak jako po válce proběhla denacifikace, neměla proběhnout také dekomunizace?

Zejména mluvíme-li o kraji devadesátých let? Vžďyt vrcholní představitelé obou režimů se dopouštěli represí na vlastních lidech. Kde je ta reflexe jako v případě Otázky viny?

Nebo máte jiný názor, je případný komunismus (do jehož fáze se nestihlo dojít) přeci jen v souladu s demokratickými principy?

Nejlepší odpověď
Edison

To ses probudil teda brzo… Ale mimochodem je vidět, že o samotné myšlence komunismu nic nevíš, resp. jen to, co se omílá posledních… řekněme… padesát let. Ale co byl komunismus před tím… NULA. Ono je to asi jako s tou pravdou a láskou, která zvítězí… blabla… Je to cíl, ke kterému bychom měli všichni směřovat přesto, že všichni normální lidi vědi, že to je z principu utopie. KSČM, když se podíváš do jejich stanov a programu se nijak nevymyká demokratikým principům, jakkoli s jejich cíli a myšlenkami můžem nesouhlasit. Oproti nacismu.

Mimochodem… určitá míra, forma „dekomunizace“ i proběhla. A je třeba si uvědomit, že taky kdybys všem komunistům plošně zakázal dělat politiku a podnikat, nebyl by tu nejspíš prakticky nikdo, kdo by to dělal.

Další odpovědi
Kepler

No, měla proběhnout, ale neproběhla. Nacisté i komunisté potlačovali práva a svobody občanů, vraždili i nevinné (ruští komunisté dokonce víc mezi vlastními občany) a přesto byli postižení jen nacisté. Proč? Naše revoluce byla až příliš sametová a s komunisty se na převzetí moci domluvili. Hodně lidí to do dneška neskouslo a mezi ně patřím i já. Komunisté nikdy neměli s demokracií a svodnými volbami nic společného, převzetí moci bylo vždy násilné. Dikutabilní je jen Vítězný únor, ale i tam komunistům pomáhalo 200 ruských agentů. Podobně jako v ostatních satelitních zemích SSSR. Kdyby se někdo vzepřel, Rusové by je převálcovali, stejně jako v r. 1956 v Maďarsku a 1968 u nás.

Cenobita

Nejlépe by bylo, kdyby proběhla dedebilizace, ale to se nikdy nikde zatím nepovedlo.

independent

Je rozdíl mezi prohranou válkou a sametovým předáním moci.

anonym

Byla to chyba?

anonym

Edison: ,,Ale mimochodem je vidět, že o samotné myšlence komunismu nic nevíš", jojo Edisone, ty si to neodpustíš a musíš prostě. Moje otázka vychází z poznatků a politicko-historického kontextu. Proto mluvím o vrcholných přestavitelech režimu, ne o filosofii komunismu. A mimoto, v demokratismus komunistických hnutí nevěřím (viz historie).

Edison

Asi příliš novodobého. Hele, myslet si můžeš co chceš. Faktem je, že dnešní KSČM funguje podle standardních demokratických principů a mají v zásadě standardní „demogratický“ program. Oproti jinýmuskupením. Kdyby ne, asi by byl důvod je zakázat, ale o takovém důvodu tak nějak nikdo „neví“.

anonym

Oproti jiným, můžeš uvést?

Edison

Můžu… ale nechcu… 😉

anonym

Dobře, škoda.

mosoj

Mluvíš o začátku devadesátých let min. století, ale vůbec nejsi v obraze! Edison má pravdu. Nicméně věř si v co chceš, ale nech také ostatní si myslet co chtějí.

anonym

mosoj: Prostor dávám každému. Nikomu nebráním si myslet něco jiného. O komunismu vím celkem dost, mám jen odstup od ideologické masáže. Mluvím o politické praxi, kde v došlo dle mého k nedostatečné reflexi.

Edison

Mno.. o tom tvém odstupu právě silně pochybuji.

anonym

No, jen nevěřím tomu postupnému mainstreamu, kde se zde často bagatelizuje odbobí 1948–1989. Lidé často přecházejí určité věci (i třeba s dávkou nostalgie, což chápu), ale nepřispívá to do diskuze a kolikrát to působí tak, že nebylo tak zle.

Na školách se málo diskutuje, o měnové reformě (dnes výročí), o tom jak sebrali naděje lidem a co nadělali škod, nejen materiálních. Je k zamyšlení, proč lidé, kteří byli za režimu omezovaní, dnes nemají takový mediální prostor. Není to jen otázka ideologická, ale praktická.

Edison

Není to praktická otázka. 1. tento fakt není možné změnit. 2. Poučení již proběhlo (snad). 3. Názory na to existují a jsou celkem stabilní. Takže vůbec není otázka praktická, naopak, je čistě ideologická.