CTTON

Jakou má pravomoc president Trump? Více v doplnění.

Údajně má jen výkonnou pravomoc ale pokud může vydávat dekrety tak vlastně může nařídit cokoliv legislativního? Akorát Ústavní soud kontroluje zda to není proti ústavní ale jsou to stejné zákony jako vydává kongres kde tedy je jen ta " výkonná moc"? Nebo to lze nařídit jen ve výjimečných situacích?

Tak jak to s tím prezidentem je? (USA)

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, to je trochu jinak. US prezident nevydává „dekrety“ (jako svého času u nás Beneš, kdy šlo o MIMOŘÁDNÉ a nestandardní kroky), ale „executive orders“. Ta vstupují v platnost OKAMŽITĚ od podepsání prezidentem (a to je asi hlavní důvod jejich vydávání, je rozdíl oproti standardímu dlouhotrvajícímu projednávání Kongresem – právní kecy o článcích US ústavy upravujících výkonnou moc stranou).

Nicméně – vydané prezidentské „e.o.“ nemusí mít podporu Kongrasu a jako takové mohou být 1) zrušeny Nejvyšším soudem USA (jako ostatně všechny americké zákony a nařízení), 2) pokud nebudou mít podporu Kongresu, tak ten je může zrušit (nebo změnit) zvláštním zákonem.

Prezident má sice možnost vetovat takový zákon vydaný Kongresem, nicméně prezidentské veto může Kongres přehlasovat (myslím, že je potřeba 2/3 kongresmenů).

Zkrátka – zákon vydaný zastupiteli má v konečném důsledku „navrch“ nad výkonným nařízením prezidenta (pokud by došlo k neshodě). Nejvyšší soud (který může zrušit VŠECHNO, pokud mu to přijde v rozporu s platnými zákony či dokonce s ústavou) ovšem prozměnu NEMÁ pravomoc jakýkoliv zákon či nařízení vydat.

Další odpovědi
Edison

Ne cokoliv, ale cokoliv, co není ošetřeno zákonem, nebo ústavou. K něčemupotřebuje kongres, jinak pokud jeho rozhodnutí někdo napadne, řeší to soud. Naposled taková výraznější věc byla zeď na mexickejch hranicích, imigrační degrety a další podobné věci. To, co vydává prezident jaou dekrety, to, co vydává kongres jsou zákony.

CTTON

Aliendrone – ale na Wiki se píše něco úplně jiného

Píše se: forma nařízení vydávaného prezidentem Spojených států amerických s cílem upravit postup federálních agentur nebo federálních úředníků zejména v bezodkladných otázkách

Tudíž to zní jako pouze bezodkladne otázky, a měl sem dojem že něco normálního zrušit nemůže.

CTTON

Našel sem tohle https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C3%BDkon­n%C3%A9_na%C5%99%C3%AD­zen%C3%AD a píše se tam o tom že jde o něco co něco upravuje.

CTTON

A ještě by mě tedy zajímalo jak to souvisí s výkonnou mocí.

CTTON

A trvá to nějakou dobu nebo to narozdíl od zákona je okamžité?

Edison

Dekrety mají účinnost podle toho, jak si prezident usmyslí.

CTTON

Proč to vůbec není v ústavě a výkonné moci zmínka o nějakých dekretech?

CTTON

Proč vždycky musí být v demokracii něco co demokracii pohřbí že skoro neexistuje?

CTTON

Takže diktatura.

CTTON

Ale když ty dekrety mají sílu zákona, takže dobre aspoň vím že je to oficiální polo-diktatura.

Edison

Dekret je mnohem snadněji napadnutelný soudně, jak ukázalo několik posledních případů. Zákon by musel řešit ústavní soud.