zjentek

Stárnou data na internetu?

Víte, jak to myslím… třeba papír časem žloutne. (;

No jo edisone, jenže, když se v tom začneme vrtat, tak se ukáže, že nosiče jsou vlastně úplně všechno, kde ty data dneska jsou, včetně serverů a tak. Přece data nejsou jakési médium, plnící vnitřní prostory všech optických a metalických kabelů a číhající, kdo je pustí do zařízení. A ani záření nejspíše není podobným fluidem naplněné, pokud je teda zrovna někdo nevysílá či nepřijímá. Takže pokud z důvodu extrémně rychlého (v převodu na jednotku délky a rychlosti lidského života) vývoje nových technologií je nutné příliš často měnit zařízení, která všechna ta data uchovávají, s přihlédnutím na tato moderní zařízení je možné, že data se mohou jevit taky jako zatraceně stará, ne? Nedejbože jsou pak daty přímo starými a v moderní době nefunkčními. Jenže jestli to tak půjde stále dále a dále, pak moderní doba bude každý nový den, zatímco každý včerejšek pak bude hluboký pravěk. Ale teYď se do toho zamotávám,,, no, tohle je jen takové teorie v souvislosti se stárnutím dat…(;

Nejlepší odpověď
Edison

Ne. Na internetu ne. Ale na nosiích ano. Dokonce nosiče stárnou rychleji, než papír. Je zajímavé, že čím máme vyšší hustotu záznamu, tím nižší je životnost. Nevětší životnost a nejmenší hustotu záznamu vykazuje KÁMEN.

Další odpovědi
anonym

Nemyslím si, že data samotný stárnou. Stárnou jejich nosiče.
I to, co je přístupný přes internet je uložený někde na nějakym disku, kterej stárne, „opotřebuje“ se a může přestat fungovat.

Data můžou přestat bejt čitelný – text vybledne, kámen se rozdrolí, na disku se poškodí sektory.
Ale ať už je na kterýmkoliv nosiči informace „24.8.1981 bylo v Praze teplo“ informace je sice stará v tom smyslu, že byla zapsánu už před 40 lety, ale ta informace nestárne tak, že by někdy umřela nebo byla sama o sobě nečitelná nebo nesrozumitelná.

anonym

Ne digitálně uložená data nestárnou (analogové záznamy ano, ale digitální ne) . Je to dáno dvěma vlastnostmi digiálního záznamu: 1. snadná opravitelnost odchylek (pokud digitální záznam vrátí jedničku, víme že je tam jednička, pokud vrátí jen 0.76 pořád víme, že je to jednička, chápete jak to myslím? Sice „žloutne“, ale není to vidět) 😁

Další aspekt digitálního záznamu jsou partitní kontrolní bity a dublované zálohy diskových polí (RAID), ty efektivně brání tomu aby se data s časem jakkoliv poškodila nenávratně.

elkon

Podle toho, jak se k nim přistupuje. Některá data stárnou, pokud se neaktualizují.

Vojta24

Podstatné je ale vědět že na serverech a cloudových úložištích nejsou data ukládána ani na magnetické pásky, CD ani na DVD 🙂 jsou téměř vždy v tzv RAID diskových polích a jsou tam bezpečně zálohována napčíš více disky tak, aby v případě že jeden disk selže, stačilo jej jen vyhodit, zapojit nový a všechna data se na něm triviálním dopočtem z ostatních disků v RAIDu zase vrátí. Taktové úložiště je téměř nezničitelné, zvlášť pokud jich má firma po celém světě víc, a zálohuje cenná data na více místech světa. Pak už v podstatě nehraje žádnou roli jak stárne či nestárne konkrétní jeden záznam, když máš tolik záloh, jakýkoliv poškozený záznam snadno obnovíš.

Vojta24

Důležité je tedy u takového diskového pole nahrazovat dosluhující či poškozené disky novými, tzn. dělat běžnou údržbu úložiště a pokud to děláte, jsou všechna ta data na něm prakticky nesmrtelná a mohou existovat neomezeně dlouhou dobu.

Edison

Zjentku, myslím, že drtivá většina to pochopila. Páska vydrží hodně, Disketa ještě o něco dýl, podle hustoty záznamu. Pálená CD jsou na tom podstatně hůř, ona CD tečou. Ještě háklivější na to jsou DVD, o BD už ani nemluvím. Čím větší hustota záznamu tím větší citlivost na poškození. Vtip internetu je v cloudech. Tam se ta data tak nějak pořád od někud někam přelejvaj… takže možnost jejich ztráty je minimální, ale to už není o médiích, ale technologiích­.Jakmile bychom začali knihy opisovat, stačí tak učinit jednou řekněme… za 500 let. Kámen vydrží tisíce let. U disků se dá počítat spolehlivě max s jednotlivými ro­ky.