annas

Setkali jste se u nás s invazí smombie? Jak byste tuto situaci řešili?

Přioznávám, že tento výraz jsem neznala, ale vyhledala.

Německým slovem roku se stalo slovo smombie, které vzniklo spojením slov smartphone a zombie. Slovo označuje uživatele chytrých telefonů, kteří jsou do nich při chůzi na ulici natolik zabraní, že nevnímají své okolí. Svým nezodpovědným chováním způsobili zombíci s mobilem v ruce již řadu dopravních nehod, mnohé z nich skončily tragicky. Některá města se proto rozhodla invazi smombie řešit. Zřizují pruhy pro chodce s telefony nebo instalují speciální semafory, které v případě nebezpečí vyšlou do mobilů varování.
www.tyden.cz, upraveno

Jak to řeší v Německu viz odkaz https://euroz­pravy.cz/veda-a-technika/techni­ka/154411-invaze-smombie-siri-se-nakazliva-choroba-mesta-musi-reagovat

Nejlepší odpověď
zjentek

Já když někde jen tak postávám a rozhlížím se, třeba v rychlém občerstvení, nebo v hromadné dopravě, nebo prostě jen tak na veřejnosti, tak si přijdu divný a výstřední a je mně trapně. Takže jako zombie si přijdu já, když se mezi lidmi jen tak rozhlížím. Děkuju.

Další odpovědi
aliendrone

Tento termín neznám, používám trochu delší (ale již dlouho zdomácnělé) slovo MOBILZOMBIE. Nějakou „invazi“ už dávno nevnímám, ono je něco pravdy na přísloví, že člověk si zvykne na všechno a my Pražáci už máme vyvinutý proti nim reflex. 🙂

Německé „řešení“ je… Inu prostě NĚMECKÉ. Vyhazovat peníze na něco, co NENÍ nezbytné (a ani tonebude fungovart) je jejich specialita. Ale co už, však oni si na to u nás v ČRdeli nadrancují (díky ZLOunii) víc než dost. 😕

Nějaké „akustické výstrahy“ budou mít STEJNÝ efekt, jako protikuřácká obrázková kampaň na cigaretových krabičkách – lidé to prostě přetanou vnímat, takže i kdyby se mobil varováním ztrhal, tak stejně do silnice vlezou..

Správné řešení je neinvestovat NIC (ušetřené prachy vrazit do OPRAVDU POTŘEBNÝCH záležitostí). Navíc se tím podvolíme normálnímu řádu přírody (přirozený výběr), čímž vylepšíme zbytek populace. No KDO by pro debily plakal, že? NAOPAK eliminací mobilzombie by podle mne prudce vzrostla průměrná kvalita zbylého obyvatelstva.

Tudíž jediný (snadný, rychly a především LACINÝ!!) krok, který bych podnikl by byla drobná aktualizace legislativy, kde bych přidal, že způsobí-li mobilzombie nehodu, bude se čumění do mobilu brát jako obzvláště přitěžující okolnost (se všemi důsledky, především finančními – náhrada škody aj.) a vidělo by se! 😉 🙂

Lotr2008

Ano, setkal. Mí vnuci jsou už na dobré cesté tímto stvořením být, ale ještě je šance, že je zachráním. U mě telefon mít nemůžou. Jinak se mi stalo častokrát na ulici, že takhle v protisměru šel mladík, čučel do mobilu a málem do mě vrazil. Ještě mi blbec nadával.

elkon

Občas to vidím, ale to je na hlavu, dělat nějaká opatření kvůli závislým magorům, kteří se neumí na ulici chovat. Je to jejich problém. Poslal bych je do „cvokhausu“.

Drap

Ne přímo s invazí, ale potkávám je téměř na každém kroku. Je to všude, v restauracích, v čekárnách ve vlacích i autobusech. Jak to řešit? Pokud se to ještě nějaký čas nechá, tak z toho bude neřešitelný problém. Řešení je snadné, zakázal bych to a hned začal tučně pokutovat. Na takovéto věci domluvy neplatí.

paul1

Určitě by pomohlo, kdyby operátoři začali vysílat každou chvíli reklamy, to by je probralo a možná i znechutilo. A u reklam pořádně zesílit hudbu, jako to dělají v TV. To je spolehlivý budíček, aspoň tedy pro mne určitě 😉

Ametyst

Já jim česky říkám “ telata”. Jsou to případy pro psychology, psychiatry a pro policii. Spousty státních zaměstnanců se mohou na “telatech “ dobře živit.