zvonisek

Říká se často nakládaným okurkám bobšovky?

Již jsem to několikrát slyšela.

Nejlepší odpověď
annas

Nikdy jsem neslyšela. Je to zřejmě oblastní výraz. Škoda, že jste se nezeptala na původ názvu.

1. možná odvozené od tvaru malých okurek, které nejsou rovné, ale mají tvar jako bob či boule..
Původ slova bob uvádí J. Rejzek.
bdob – luštěnina’, bobek ‘plod vavřínu,
něco malého, kulatého’, bobový, bobkový.
Všeslovanské slovo. . Praslovanské . *bobъ je příbuzné se stsroperským .
babo, lat. faba tv., východiskem je indoevropské
*bhabho-, *bhabhā, což je zřejmě zdvojený expr. základ označující nabobtnalé, napuchlé plody (srov. :bobule,
:bobtnat).
2,.Okurky kvašáky nabobtnají, takže bobšovky by mohly být i kvašáky.

3.. Možný je původ od slovesa bobšiť (slovenské, které znamená nářečně – dovolávat se Boha, divit se,, lekat se – užívá se i na Valašsku)). Tento základ je v příjmení Bobošík,. Takže mohou to být okurky podle receptu nějaké ženy jménem Bobošíková. . Původ příjmejní D. Moldanová: Naše příjmení.

.4. Václav Machek v Etymologickém slovníku uvádí původ slovesa božit sa, .bobšit sa od zvolání „Bože! pro Boha!“ – prosba o pomoc, dovolávání se Boha. Takže při nakládání okurek se hospodyňka obracela o pomoc na Boha, aby se jí okurky povedly. . .

Zřejmě jde o lidovou etymologii. Hledala jsem i v jiných slovanských jazycích, protože bob je všeslovanské slovo Chorvatština překládá bobšovku jako bob. Bobšovka v ruštině i v ukrajinštině = označení pro bobovou dráhu, ale to jde o homonymum, tedy o jiný původ, ze saní boby. = druh řiditelných sání’,. Z angl. bob-(sleigh) tv. z bob ‘trhaně, houpavě se pohybovat’ a sleigh‘ sáně’.
Opět z Etymologiického slovníku ilřího Rejzka.

Další odpovědi
Viktorie II.

Ale já o takovém názvu slyším poprvé – od tebe.

Drap

Nikdy jsem neslyšel

elkon

Neznám, zřejmě to je místní označení.

da ny

Nikdy jsem takový výraz neslyšela. V souvislosti s okurkami, vůbec.