hapiky

Proč zainteresovaní ekonomové stále předpovídají na příští rok krizi a nikdo s tím nic neudělá?

Že to nejde? Blbost!

Odpovědi
Edison

A co by s tím měli dělat? Ty to víš? Jdi jim poradit… Existují jisté ekonom ické zákonitosti. Vždy po určitém období blahobytu přichází období strádání… Vždy to jde ve vlnách. Žádný strom neroste do nebe. Nikdy není otázka jestli a jak tomu zabránit, ale kdy a jak minimalizovat škody. A to neudělají ekonomové, ti nám mohou pomoci pouze tím, že upozorní na to, že to přijde. Připraveným přeje štěstí.

Kepler

Ekonomické krize jsou periodickým celospolečenským jevem, které vznikají o to snadněji v souvislosti s globalizací. Dělat se s tím dá jen velmi omezeně, a sice zásahy státu do chodu bank, např. změnou úrokových sazeb. Nositelem krize jsou peníze, když někdo bohatne, jiný musí zchudnout (faktor x).
Příkladem takových pojmů je poptávka, nabídka, závazek, pohledávka, majetek, atd.

Pokud bychom systém toků mezi jednotlivými prvky vyjádřili matematicky funkcí, šlo by to vyjádřit například takto:
φ (x,ε,t), kde
x je vektor určující polohu prvku systému – osoby,
ε je vektor výsledků směnitelných za peníze (hodnota těchto výsledků) a
t je parametr čas.
Stačí, když se některý z faktorů ocitne v nerovnováze a všechno jde do kopru.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ekonomick%C3%A1_kri­ze

Brblal

Právě poslouchám na ČRo Dvojka: Jak to vidí… ekonomka Ilona Švihlíková, večer (od 20:30) to budou opakovat. O blížící se krizi nic neříká.