zvonisek

Proč u fotovoltaické elektrárně odebírají spotřebiče drahý proud ze sítě a vyrobený dodáváme do sítě? Při plných bateri?

Je někde chyba v instalaci?
Prosím o Vaše zkušenosti a rady?
Máme plné baterky, z panelů se vyrábí hodně proudu. Naše spotřebiče ovšem odebírají drahý proud ze sítě, nikoliv ten ze střechy nebo z baterií.
Vyrobena elektřina nejde do spotřeby, ale do sítě a ze sítě jde do spotřeby ta dráhy.
Je to normální?

Nejlepší odpověď
Edison

Výroba eletrické energie fotovoltaikou, stejně, jako větrem je silne nestabilní a nelze ovlivnit, kdy se vyrábět má a nemá – přiliš velká závislost na vnějších podmínkách (slunce, vítr). Přesto tyto systémy, aby fungovaly potřebují jistou energii stabilně ke své bezchybné funkci a to i v době, kdy energii nevyrábějí. Větráky je třeba nutno roztočit z vnějšího zdroje. Např. vodní elektrárny jsou taky závislé na vnějších podmínkách – množství vody, ale když nefungují, nepotřebují prakticky nic ke svému spuštní a provozu. Zase atomové potřebují vnější energii i přes svou stabilitu, zejména k chodu řídících a chladících systémů nezávisle na vlastní funkčnosti. Z části se to řeší vnějším přívodem, v nouzi pak záložními generátory.

Jo tady jde o domácí… To jsem nepochopil. Doporučuji obrátit se na dodavatele technologie. Možná chyba v softu řídícího systému, nějaká porucha… to chce hlubší diagnostiku.

Další odpovědi
Drap

Vytvoř si ostrovní systém a nemusíš nic odebírat.Pozbude to však v případě větší fotovoltaické elektrárny ziskový efekt.

Kepler

Nevidím důvod, proč by fotovoltaická elektrárna měla odebírat proud ze sítě. Jejím úkolem je proud vyrábět. Pokud je nečinná protože je tma, proud ze sítě odebírají spotřebitelé. Pokud je elektrárna vybavená akumulátory k uskladnění přebytků vyrobené energie, spotřebitelé mohou odebírat proud i z nich.

autacek

Otázka je sice již uzamčená (jak nepochopitelně jinak), ale vše je nastaveno patrně správně, protože je přece levnější elektřinu za standardní cenu nakupovat a tu drahou s ekobonusem prodávat.

Edison

Kepler: Topení/chlazení (kvůli efektivitě), připravenost měničů (a nejde jen o tmu), pokud disponuje bateriemi, pak funkci měničů a další a další. Čím sofistikovanější systém, tím spíš potřebuje mít jistý přívod energie. Aby fungoval třeba tocamac, taky je potřeba poměrně dost vnější stabilní energie k udržení procesu. Perpetuum mobile prostě nefunguje. 😉

Kepler

A proč musí být komponenty vytápěné nebo chlazené, když jsou vypnuté? S tokamakem, ani elektrárnou jiného typu to nelze srovnávat.

Edison

Nebavíme se o vypnutých, ale neaktivních. I tak je lepší, když startují při pracovních teplotách, než třeba přehřátých, nebo podchlazených.