paul1

Proč se říká Rusům orkové?

Občas tento výraz slyším ve zpravodajství, vysvětlení jsem nenašel.

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti najdete v odkazu,.

https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/skret-putler-rasista-jak-se-valka-na-ukrajine-promita-do-jaz/r~dfad356­2d76f11ecba63ac1f6b22­0ee8/

"Orkové – skřeti

Výraz odkazuje k rase z Tolkienova Pána prstenů. Skřeti (nebo též orkové) se podle této slavné trilogie zrodili poté, co si je z elfů vyšlechtil temný pán Melklor. V knihách jsou často vykreslováni jako hloupí, primitivní či násilničtí.

Podle portálu Vgorode se slovo skřet jako hanlivé označení pro ruského nepřítele vžilo mezi ukrajinskými vojáky, dobrovolníky a obyvateli Donbasu už během války v roce 2014. Po začátku invaze 24. února jej převzala ukrajinská média, politici i uživatelé sociálních sítí.

K popularitě výrazu přispěla nahrávka, která se objevila 25. února na facebookovém profilu Pozemních vojsk Ukrajiny. Video doprovází komentář: „Skřeti z Mordoru mají strašné ztráty! Sláva ozbrojeným silám Ukrajiny!“ Sociálními sítěmi dokonce koluje upravená Tolkienova mapa, na které je Ukrajina zanesena jako hrdý Gondor a Rusko coby zlý Mordor."

Ještě z ukrrajinského zkdroje

!"Orkové v kultuře žánru moderního fantasy umění jsou mýtická stvoření, která se vyznačují dezorganizací, nedbalostí, velkým počtem a také extrémně nízkou inteligencí a velkým hněvem vůči lidstvu. Orkové anglického spisovatele Johna Tolkiena, který napsal slavnou trilogii „Pán prstenů“, jsou považováni za klasické. Jeho orkové jsou služebníky černého pána Saurona. Kdysi to byli elfové, ale služebníci temnoty je unesli, mučili a zmrzačili, čímž vytvořili ošklivou formu života neschopnou ničeho jiného než krutosti.

V SSSR a postsovětském prostoru byla tradice vykládat Tolkienovy knihy tak, jako by Mordor symbolizoval SSSR a orkové jsou Rusové, zatímco elfové jsou západní země. Proč? Rusové, stejně jako orkové, žijí za „závojem“ (Mordor), válčí se všemi na světě, mají jediného autoritářského vůdce podobného bohu (Morgoth, Sauron). A roli sehrál i fakt, že hrdinové vesmíru (elfové) jsou na západě. Jednou z nejoblíbenějších a nejznámějších knih, ve které je Tolkien vykládán tak zvláštním způsobem, je „Poslední nositel prstenu“ od Kirilla Yeskova, která vyšla v roce 1999. Je založen na myšlence, že Pán prstenů je elfí propaganda napsaná tak, aby skryla skutečné cíle války a ospravedlnila genocidu orků. Mordor je v něm tolerantní stát s vyspělou vědou, který je nucen se bránit před lidmi na západě. atd. "

víoce v odkaszu

https://od.vgo­rode.ua/ukr/new­s/sobytyia/a1200980-chomu-rosijskikh-okupantiv-v-ukrajini-nazivajut-orkami

Další odpovědi
marci1

Orkové=skřeti z Mordoru z „Pána prstenů“. 😄
„Sám Putin potvrdil, že Rusko je Mordor. Nechal lídrům států vyrobit devět prstenů.“
https://www.no­vinky.cz/clanek/kok­tejl-putin-nahral-tem-kdo-prirovnavaji-rusko-k-mordoru-nechal-vyrobit-devet-prstenu-40418453

elkon

Nikdy jsem to neslyšel ve spojitosti s Rusy, ale ani nesleduji seriály, kde se tyto mýtické postavy objevují.

hesterbrown4

Ahoj drahý,
Gratuluji vám a doufám, že se máte skvěle.
Můžeme být přátelé? Řeknu vám o mně více, až od vás dostanu odpověď, můj soukromý e-mail je (mercyvail15@gmail.com) OK. čekám s pozdravem.