Complex

Proč se říká „potit se jako prase“, když prasata nemají potní žlázy?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka zde již byla.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/poti-se-prase

Najdete mnohem víc vysvětlení, než jen to, ž to znamená: potit se moc.

quentosova odpověď

„Zajímavé. Nepotí. Má sice potní žlázy, ale nefungují tak, jako ty naše. Ochlazovací funkci potu si prasata vynahrazují behaviorálně – tedy reakcí spočívající ve změně chování, např. skočením do vody nebo do bahna.
Důvod toho přirovnání bych hledal buď v tom, že si prase spojujeme s nečistými věcmi (pot páchne a prase, když se vyválí v bahně, taky), nebo s velkou mírou (velký jako prase – potím se velice, tj. jako prase).“

Jinak podle etymologie.

Slov pot, potit je odvozené od slovesa péci.

Pot = to, co bylo vypečené, vyhřáté, teplem způsobené.

Prase se válí třeba ve vodě, v bahně , protože je mu teplo, tedy se „potí“, je vlhké.

Takže i v tomto směru jde o přenesený význam, protože prase, které se vyválí v bahně, je nejen vlhké, ale je cítit bahnem.

To je i jeden z významů dnešního slovesa potit. I člověk, který se potí, je přece vlhký, pokud se neumyje, páchne.

Takže hanlivé označení „prase“ znamená člověka nečistého, páchnoucího nejen potem.

Jako prase… / Špinavý jako prase / potí se jako prase / smrdí jako prase / žere jako prase, je líný jako prase…

"Přitom prasata jsou ve skutečnosti velmi čistotná, potit se nemohou, ani kdyby nakrásně chtěla a líná rozhodně také nejsou.

Pokud jim to člověk – hospodář umožní, prase se nejenže udržuje v čistotě, používá záchod (chodí na jedno místo), ale rovněž si připravuje zvláštní pelech na spaní.

Prasata se velmi často válejí v blátě, ale i to má svůj důvod. Nedělají to proto, že by byla čuňata.

Jedním z důvodů je potřeba častého rytí v půdě, ale obalem z bláta si také chrání kůži. Prasata mají tlustou vrstvu tuku, takže se mohou lehce spálit od slunce.

No a teď k tomu pocení: prasata nemají potní žlázy, takže se nemohou ani potit, ani potem smrdět."

https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095970013-chcete-me/5958-jako-ta-zvirata/

Takže z toho plyne, že prase je opravdu vlhké, když je obalené bahnem, takže to potvrzuje souvislost s původním význam slova pot, potit.

Další odpovědi
Dochy

protože „jako prase“ je běžně používáno ve významu „hodně / strašně moc“. Takže se může potit jako prase, také kafe může být horké jako prase, dokonce jsem někde i zaslechl „to je sviňa jak prase“.

Drap

Stejný původ, jako když se říká, že se potí jako dveře od chléva. Chlévy bývaly nevelké. Když hospodář otevřel dveře, hlavně v zimě, tak z vnitřní strany bývaly vlhké, stejně jako prasata, když na ně sáhl. Srážela se tam díky rozdílu teplot vlhkost vydýchaná zvířaty, z krmení a podobně. Lidé ani často zřejmě tenkrát nevěděli, zda prase má, či nemá potní žlázy. Popisovali a používali to, co viděli.

Kepler

To nevím, ale přirovnání člověka ke zvířeti je bezpochyby urážkou fauny.

quentos

Jednoduchá implikace: pot smrdí – a prase, když se dostatečně vyválí v bahně, taky… ale jinak je to dobrej paradox, to jo.

Dochy

Mno připadá mi trochu zbytečné tahat sem význam slova pot, a podobně. Když už tu musíme mít pojednání na kdoví co, pak si také dovolím citaci..

Na wiki je zrovna prase jmenováno jako konkrétní případ, kdy z původního významu zbyla už „jen“ zveličovací funkce:

„Přirovnání často pracují s nadsázkou, mají velmi zesílený význam: chováš se jako blázen, pálí to jako oheň. Význam přirovnávacího slova tak může být poměrně nezřetelný – flek jako Brno (tj. velký jako Brno), pálí jako čert (snad proto, že čert žije v pekle?), rýma jako hrom (hlučná, silná jako hrom). Někdy může docházet až k úplné desémantizaci (ztrátě významu) a přirovnání zůstává pouze zveličovací, zdůrazňovací, expresivní smysl – přirovnání jako prase, jako sviňa apod. lze spojit prakticky s jakýmkoli výrazem: díra jako prase, opilý jako prase, bolest jako prase atd.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/P%C5%99irov­n%C3%A1n%C3%AD