Kulpix

Proč se říká, když má někdo studené končetiny: ,,Ty máš nohy (ruce) jak hrábě"?

U nás se to tak říká. Východní Čechy.

Nejlepší odpověď
annas

Upřesním Cenobitu. Nesouvisí s tím, že má někdo dlouhé ruce, ale spíš hubené, nepoužívalo se ani ve vztahu ke krádeži. Protože ruce jako hrábě jsou nemotorné, takže zloděj by neuspěl.

Hrabat ve význam krást je odvozené od slovesa hrabiti ´‘uchvacovat, loupit’(V. Machek) Přímo nesouvisí s hráběmi.

Až později se význam posunul.

Uvedené přirovnání se používá častěji pro ruce – ruce jako hrábě, ale vzhledem k významu, se dá použít i pro nohy, zřejmě oblastně.

Rruce jako hrábě = bez citu, necitlivé, zmrzlé, studené, neohrabané, zkřehlé..

Ověřeno u J.Zaorálka v knize Lidová rčení.

Stejně jako hráběmi všechno nezvládneme, jsme neohrabaní, nemotorní, nešikovní, hrábě nám překážejí, jsou tvrdé, nedají se všemu přizplsobit, jsou často kovové, tedy studené. atd.

Tento význam znám dávno – u nás na Hané se říká – máš ruce jako „gramle“, tuhé, neohebné.

„Grablý -= zimou zkřehlý, ztuhlý jako hrábě, jako kolky“

V. Machek odvozuje od hrábě – hrabat = základem je ie. *ghrebh- ‘uchopit, shrábnout; škrabat, kopat."

.

Další odpovědi
Cenobita

Říká se to, ale má to jiný význam. Mít ruce jako hrábě: mít je tenké, dlouhé, stále je někam strkat a hlavě s nima pořád na něco sahat a něco brát. Může to znamenat i krást.

Jinak se říka: Máš ruce studené jako žába. (nebo studené jako led)

Zdroj: z vlastní mozkovny

pucipuci

U nás se to říká také, ve smylu podobnosti prstů s hráběmi a to když jsou studené. Studené ruce -hodně studené prsty jsou stejně jako promrzlé prsty ztvrdlé. Skro je nemůžeme narovnat ani pokrčit a ve výsledném efektu připomínají onen hrabací nástroj.