Kepler

Proč mělo hodně parních lokomotiv „uši“?

Jsou mezi námi nějací šotouši? Nevím jak to správně pojmenovat, takové to vpředu u komína. Jakou vlastně měly funkci?

Nejlepší odpověď
marci1

Máš na mysli vodicí plechy pro vzduch?
Po stranách kouřové komory byly umístěny vodicí plechy, které nutí vzduch, aby proudil podél kotlu až k čelní stěně boudy, kdež je nucen obrátiti se vzhůru. Takto získaný malý vzdušní přetlak postačí, aby zabránil srážení páry na oknech. Kontrolními pokusy na lokomotivách byla potvrzena správnost tohoto názoru a zároveň byla ustanovena nejlepší poloha a nejmenší velikost plechů vodicích, jež by ještě účinkovala. Tyto vodicí plechy se nyní upravují na všech nových rychlíkových lokomotivách německých říšských drah. (r. 1924)
Podrobně: https://www.bej­vavalo.cz/clan­ky.php?detail=224

Další odpovědi
Mulisákus

Mýlil jsem se

dubraro

Já myslím, že to má něco společného s usměrňováním kou­ře.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lokomotiva_464­.0

jozis

Je to přesně tak, kvůli vzduchu