Drap

Proč je babyka mezi vyjmenovanými slovy?

Polní javor babyka mívá většinou ohnutý pokřivený kmen. Údajně toto pojmenování dostal podle tohoto kmenu, který často připomíná starou ohnutou ženu, tedy babičku. Proč tedy se píše"y" a ne „i“ jak ve slově babička?

Nejlepší odpověď
annas

Vyjdu z etymologie.

1. babyka‘ druh javoru’.Stč. babka pro své pokroucené dřevo (srov. :babka). Zakončení -yka snad podle :osika (dříve psáno osyka).

“ Pravidla českého pravopisu a mluvnice do 30. let 20. století uváděla tvar osyka, protože se samohláska i po s, z, c od 16. stol. vyslovovala široce a psala se y.”

  1. babka ‘druh houby; chroust aj.’. Přeneseně od babka ( :bába) (hnědá barva, rozpraskaný klobouk, resp. zvrásněné krovky ap.).
  2. babka – “české slovo pro strom je poprvé doloženo v slovnících Klaretových (kolem r. 1360), a to v podobě babka. Pressl v knize Rostlinopis z r. 1846 uvádí tvar javor babyka, synonyma: babyka, babka, černoklen, černý klen.

Podle dokladů Klaretových a nářečních se zdá, že původní podoba je „babka“ a „babyka“ a že vznikla přikloněním k „osi(y)ka“.

Babka pak má své jméno podle nahnutého, pokřiveného kmene, tak charakteristického pro Acer campestre („kmen poněkud svalnatý, zřídka přímý“ Lesnický slovník I, 48). Lidová řeč přirovnává totiž ráda předměty sehnuté, nachýlené, obloukovité k schýlené podobě stařen.

Proto znamená „babka“ větší beránky na obzoru, koláč s přehnutým krajem, kovadlinku, zakrnělé stromy, zaoblené vrchy atd.”
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3711

2. . Bába i baba – stará žena. Všeslovanské slovo. Psl. *baba odpovídá lit. bóba tv , dále srov. něm. Bube ‘hoch’, angl. baby ‘nemluvně’ it. babbo ‘otec’, tur. baba tv. Jde o dětské žvatlavé slovo, jemuž vlastně přisuzují význam dospělí.
Původní význam je u všech Slovanů stejný,

3. bába – bábovka
Viz odkaz
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-babovkou
V. Machek a J. Rejzek a jejich Etymologické slovníky – původ slov

Další odpovědi
Kepler

Nevím jakého původu to slovo je a proč se to píše s „y“, ale „b“ patří do obojetných souhlásek, po kterých se píše „i“ i „y“. Takže to dali do vyjmenovaných slov.

Mc Merkurion

… abychom se měli čemu divit >>> proč jsou vůbec vyjmenovaný slova a obojetný souhlásky, nestačilo by jedno i/y??? To jsou furt nějaký změny ve školství a v pravopise, ale todle nikdo neudělá…

luckykubrt

Mc merkurion: Tak protože jsou i slova, která používají oboje i/y. Např. Vila/vyla, vír/výr, mít/mýt. Dokonce i v angličtině se rozlišuje měkké a tvrdé i/y takže to není jen v češtině. Jen by mně zajímalo jestli jsou v obojetných souhláskách všechny vyjmenovaná slova (slova s tvrdým y). Myslím si, že ne.

Mc Merkurion

… proto říkám, že bych zrušil obojetný souhlásky a po nich různý psaní i/y, tím bych zrušil i vyjmenovaná slova a byly by jen buď tvrdý, nebo měkký …

independent

… a jak bys potom rozlišil bít a být, mít a mýt

Mc Merkurion

… mlátit a bejt, vlastnit a šůrovat …

luckykubrt

ej to vlastně nahrazuje všude to „y“. Sejr, pejr, vejr, mejdlo"… akorát je to trochu nespisovně. 🙂

luckykubrt

Takže by jsme mohli přejmenovat babyku na babejku. :D