jirka F

Při kolika stupních mrzne covid-19?

Já myslím, že až tak v –50, co si myslíte vy?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jestli vůbec kdy zmrzne, toť otázka (zvláště ten sibiřského původu). Některé vakcíny, tj. oslabený koronavirus se uchovávají při –80 st.C…

Další odpovědi
Pepa25

Nemoc nemrzne, předpokládám, že dotaz zněl, při kolika stupních přestane být infekční koronavirus (SARS-CoV-2), že? (technicky vzato ani nemrzne ani nezahyne, protože virus není živá věc).
To je zajímavý dotaz, docela dlouho jsem hledal, ale odpověď není jasná. Samozřejmě proběhla řada výzkumů, ale obvykle skončily se závěrem, že v ledničcce (4 stupně) koronavirus byl po 14 dnech pořád infekční, ale naopak vysoké teploty mu nedělají dobře. Takže výzkum se soustředil na vliv vysokých teplot a je možné, že jakkoliv nízké teploty (dosažitelné přirozeně) pro něj nejsou problém.

Dochy

Nepředpokládám, že by někdo ten virus izoloval v takovém množství, aby mohl pozorovat základní fyzikální charakteristiky viru jakožto „látky“, jako je třeba zrovna bod tání. Vzhledem k jeho složitosti a velikosti předpokládám, že za normálních teplot by byl tuhý a dříve než roztaje se v teple sám rozloží jako většina bílkovin. A jestli ho mráz zničí? Spíš bych očekával že jej zakonzervuje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Keplere, pokud se nemýlím, pak současné vakcíny (alespoň ty známé) proti Covidu neobsahují ten vir vůbec, pouze některé jeho sekvence.

quentos

„… stupňích?“ To jako fakt?