Nojonou

Před týdnem mi bylo patnáct let. A zítra jdu vyřídit svůj občanský průkaz. Mám jít s rodiči, nebo bez?

Na internetu se píše, že bez rodičů. A ke komu se mám jít zeptat, jen abych se neztrapnila.
Děkuji.

Nejlepší odpověď
seraphico

Nemusíte jít s rodiči. Rodiče by Vás zastupovali v případě, že by Vám patnáct ještě nebylo a vy byste si o OP zažádala.

Postup k vydání 1. občanského průkazu:

"Občan může požádat o vydání občanského průkazu u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u kteréhokoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22 (bez ohledu na místo trvalého pobytu). Vydávajícím úřadem bude ten obecní úřad obce s rozšířenou působností, u něhož občan podá žádost o vydání občanského průkazu.

Žádost o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě lze podat u Ministerstva vnitra nebo u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u kteréhokoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22. U občanského průkazu vydávaného ve zkrácené lhůtě je vydávajícím orgánem také Ministerstvo vnitra, je-li u něj podána žádost o vydání občanského průkazu."

"K vydání prvního občanského průkazu občanovi, který má trvalý pobyt na území České republiky, se předkládá:

rodný list, a vzniknou-li pochybnosti o státním občanství, rovněž doklad o státním občanství občana, nebo
cestovní pas České republiky se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji."

"Doklady musí být předloženy v originále, ověřeném opise nebo ověřené kopii.

Občan je povinen předložit další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při vyhotovování žádosti o vydání občanského průkazu mezi údaji v žádosti a údaji vedenými v informačních systémech veřejné správy."

"Kde lze občanský průkaz převzít

občanský průkaz převezme občan u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého byla podána žádost o vydání občanského průkazu; občanský průkaz vydávaný ve lhůtě 30 dnů lze za správní poplatek převzít i u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který občan uvede v žádosti;
občanský průkaz vydávaný ve zkrácené lhůtě v pracovních dnech do 24 hodin lze převzít pouze u Ministerstva vnitra na adrese Praha 4, Na Pankráci 72;
občanský průkaz vydávaný ve zkrácené lhůtě do 5 pracovních dnů lze převzít u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého byla podána žádost o vydání občanského průkazu nebo u Ministerstva vnitra na adrese Praha 4, Na Pankráci 72."

Zdroj: https://www.mvcr­.cz/clanek/osob­ni-doklady-642319.aspx?q=Y2hud­W09Mg%3D%3D

Další odpovědi
Postmaster

Je to jako jít na poštu, nebude to trvat dlouho a začnou občanky zasílat poštou.

marci1

Občan starší 15 let žádá o občanský průkaz sám a přebírá ho již také sám. K žádosti o první občanský průkaz je třeba doložit originál rodného listu dítěte/občana. Vítej občane mezi námi! 🙂

nyjono

Neboj, neztrapníš se.
Podívej se po označení, ceduli, kde se OP vydávají a kdybys nevěděla, vždycky se můžeš někoho zeptat.

Lgee

Nezapomeň na umyté ruce aby se otisk neznehodnotill.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

podger

Rozhodně nahoře bez