Praotec a pramáti je vlastne jiné oficiální pojmenování pro dědu a babičku?

Nejlepší odpověď
annas

Význam slova směřuje k mnohem starší generaci či předkům.

Pramáti je knižní tvar pro pojmenování ve výnamu: dávný (ženský) předek, zakladatelka rodu; matka pradávná předkyně, zakladatelka rodu. Např. : Libuše, p. rodu Přemyslovců.

Praotec je totéž pro mužského předka – prvotní otec, zakladatel rodu, kmene, vůbec otec, předek. Praotec Čech, biblický Adam atd.

PSJC

Podívejte se do odkazu na významy předpony pra-

  1. "Má význam zesilující – velmi, zcela, obzvlášť, Např. pramálo je tedy ‚velmi málo‘, pradávný ‚velmi dávný‘, prapodivný ‚obzvlášť podivný‘.
  2. pra- nabývá významu ‚prvotní, počáteční, základní‘ nebo ‚velmi dávný‘: pračlověk, prajazyk, praotec, pramáti.
  3. se používá pro rozlišení generací: prababička, pravnuk."

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-pred-nektera-slova-dava-prach

Další odpovědi
Klaproth

Myslím, že ne. Ja význam slova praotec vnímám spíš jako předchůdce, stařešina nebo předek. Praotec Čech byl tvůj děda a pramáti Eva tvá babička?

luckykubrt

U toho praotce Čecha to není jisté, ale pramáti Eva by měla být praprapra..... a ještě několikrát pra… babičkou všech. 🙂

annas

Praotec Čech je mýtická postava. Údajně přivedl svůj lid do země a ta získala jméno Čechy. Takže i z toho pohledu je praotec.

Stejně Eva je biblická postava …

luckykubrt

Každopádně jestli existovali nejsou našimi skutečnými pradědečkami a prababičkami, ale hodně vzdálenými prapředky.