Kata663

Musí soudní zapisovatelka psát všemi deseti?

Dobrý den, zajímá mě, zda musí soudní zapisovatelka při psaní používat striktně psaní všemi deseti prsty, nebo si může zvolit vlastní styl psani, při kterém samozřejmě dodrží stanovený počet úhozů za minutu. Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud dokáže vše přesně zapisovat, tak myslím, že na stylu nebude nikomu záležet.

Další odpovědi
Neugebauer

Předpokládám, že psaním všemi deseti máte ma mysli ovládání klávesnice pomocí hmatové metody, tedy tzv. psaní naslepo. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejefektivnější způsob ovládání klávesnice (i diktování pro elektronický zápis je méně efektivní), lze uvést, že je to nutnost. Je nutné mít na vědomí, že nejde o napsání stanoveného počtu úhozů, ale především o téměř 100% generování správných znaků, neboť zápis musí být především kvalitní (výpočet počtu úhozů je uveden zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Psac%C3%AD_stroj). Navíc je nutná znalost oficiální formální úpravy dokumentů (není možné jen nějak text zaznamenat, ale je též nutné ovládat psaní dopisů, oznámení apod.) a pravidel českého pravopisu.

Na ukázku uvádím odkaz na jeden inzerát: https://www.easy-prace.cz/volne-misto/zapisovatel-zapisovatelka/1325602 (zobrazí se do 15. 8. 2024). Může být požadována i státní zkouška z psaní na klávesnici.