JájsemRaibek

Postačí mi namísto roušky maska plynová M-10 M?

U filtrů píšou že ochraňuje:
Proti čemu chrání plynová maska M10

  • proti otravným látkám
  • proti bojovým biologickým prostředkům
  • proti radioaktivním látkám ve formě plynů, par a aerosolů
  • obecně chrání nositele před chemickými, biologickými a radioaktivními látkami.
  • jedná se o ideální ochranu nositele v případě útoku zbraněmi hromadného ničení.
  • maska poskytuje ochranu také před slzným plynem, viry a bakteriemi.

Postačí namísto nedostatkové roušky?

Foto ilustrační

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano – pokud bude vpořádku (včetně filtrů). Pro větší jistotu bych ovšem použil KOMPLETNÍ atombordel (tedy i s JP-75 https://www.mi­litarysklad.cz/de­tail/souprava-protichemicka-jp-75-a-89086 )! ;) :D :D :D ;)

Další odpovědi
Mc Merkurion

… no, tak u týto: https://www.sbe­ratelskybazar­.cz/Plynova-maska-M10-d196.htm nevím, za to tato: https://www.eshop­bois.cz/maska-plynova-acr-typ-m10-brasna-2/?variantId=200448 bude stoprocentní, a když srovnám tu cenu s těma rouškama, tak je to dobrej kauf …

led

Ano, je to výborné, keď režete drážky do murovanej steny, pri brúsení kameňa a varení…

kostitrasko

Ano, stačí ti i obyčejná M-10 (verze M-10M má navíc jen pítko na pití nebo na tekutou stravu) a oproti roušce nebo respirátoru navíc u M-10 nebo M-10M získáš ochranu očí což jsou také sliznice náchylné ke kontaminaci a ty rouška ani respirátor nechrání. Ta maska je dobrý kauf – za málo peněz hodně muziky a může se kdykoliv hodit proto doporučuji koupit i sadu náhradních filtrů.

autacek

Ne nepomůže, protože až se budeš chtít najís, nebo napít, tak se zamoření, resp. kontaminaci, stejně bezpečně nevyhneš.

Filip84

Ano, pokud jí umíš používat.

  1. Musíš být hladce oholen, jinak nebude těsnit.
  2. Masky „buldok“ jsou příjemnější na nošení, hmotnost filtru nepřevažuje a dvojí vstup vzduchu zajistí lepší dýchatelnost, ovšem filtry se těžce nasazují a není problém je nasadit i tak, že netěsní. Na to je třeba si dát pozor.
  3. Pokud nebudeš nosit rukavice, maska Ti k ničemu nebude. Proti virům stačí i vyšetřovací, jednorázové, rukavice. Ta maska je pevný materiál, a pokud na ní virus ulpí, klidně na ní přežije i tři dny. Ty dojdeš domů, čistýma rukami se dotkneš masky, pak se budeš hrabat v xichtě (všichni se hrabeme v xichtě, v průměru 34× za hodinu, strkáme si prsty do úst, nosu, očí, jsme čuňata, ale to je normální), tak si ten virus, logicky, zaneseš. Ty musíš tu masku sundat v rukavicích, pak sundat rukavice tak, abys se nedotkl holou rukou vnější části, rukavice vyhodit / dekontaminovat, masku vyčistit ethanolem.

Takové věci, jako jak pečovat o masku, nebo sundávat kontaminované rukavice, je třeba ale už umět. Teď už je na to pozdě.

Mc Merkurion

@led: … ale no tak vážená, my přeci nejsme z cukru, něco jsme se s ní i naběhali, ta nám tolik překážet nebude …

led

Poznám tu masku ešte z dávnych čias, keď sa testovala pred masovým nasadením, máte pravdu, nezadýchate sa v nej tak, ako v tej slonej (s chobotom)…
Ale vzhľadom na to, že kuchár Raibek nepíše k čomu konkrétnemu chce použiť rúšku, možno chce chrániť pacienta pred svojim dychom .-) , tak som vložila aj iné použitie.

JájsemRaibek

No ten druhej odkaz za 350 já našel novou s originálně zabalenýma filtrama za 190 a filtry navíc za pade.

Mc Merkurion

… to je ten první, jenže tam píšou, že je už po záruce, ale určitě bude dycinky lepší než rouška …