WOW1977

Pokusíte se uvést jediný problém, ve kterém nehrají peníze žádnou roli?

Není to náhodou tak, že zdrojem všeho zla není žádostivost po penězích, ale peníze samotné?

Odpovědi
anonym

Ve svých 16 letech jsem se prošel z Hradce Králové přes Německo do Maďarska. Pěšky, bos, jen s křesadlem. Potom v 18 přes Německo do Portugalska. Pak přes Rusko do Indie, z Francouzské Guyany do Brazílie, … Cestoval jsem po světě, bos, s trochou angličtiny, často bez dokladů. Na čem skutečně záleží? Popravdě já absolutně nechápu bezdomovectví. Všechno vzdát, sednout si ve městě a očekávat něco za nic. Já bezdomovec byl. Asi spíše vandrák – že. Znamená nedostatek peněz bezmoc, nemožnost cestovat nebo sehnat si práci? Dle mých vlastních zkušeností opravdu nikoli. Jsou místa, kde vám trhají ruce za jakoukoli práci. V Indii jsem jen přišel k přístavu a ještě ten den jsem pracoval na lodi… Přiletěl jsem do Prahy – bez peněz, umývaný v řekách a potocích, … Přiletěl jsem, lehl si do keřů kousek od Pankráce, ráno jsem vstal, přečetl si inzerát v novinách v jednom stánku, dojel na místo a poprosil o možnost umytí, že se jen potřebuji dát dokupy. Ten den jsem měl noční… Spával jsem na ubytovnách – s Ukrajinci, Rusy, Syřany, … Spával jsem v mongolských chýších, učil se přežít od Sábů (ruští domorodci), … Všude po celém světě jsem viděl „socky“, drogově závislé a parazity. Všichni jen brečeli, jak mají špatné podmínky, špatné vzdělání,… Je opravdu ironie protloukat se mezi nimi a cestovat dál… Jednou jsem přijel na indickou ubytovnu, že jsem tam jen dočasně, abych si našel práci. Když jsem za 14 dní sdělil, že mám vlastní byt, vedoucí mi to s úsměvem absolutně nevěřil – především tedy výplatu. Musel jsem mu ukázat pracovní smlouvu, to mu sklaplo a povídal něco ve stylu, že ještě nezažil, aby to tam ty „socky“ nezabalili a nestrávili zbytek života zavření v kumbálu. Dost podobný zážitek mám z Prahy… Nejčastější příběh, co jsem se plácal do čela: „Já šel na kadeřníka (cokoli špatně placeného), já chudák teď nemám pořádnou práci, nemůžu s tím nic dělat, potřebuju pomoc – dej peníze …“ A potom: „Já jsem dal všechny peníze támhle tomu chlápkovi (aby mi udělal doklady, na školu, aby mne někam propašoval, …) – dej peníze.“ Zažil jsem také hezkou řádku vandráků, co to táhli jako já… Snad na každé ubytovně ve světě jsou Syřané, Afričané a lidé, co uprchli z Brazílie. Ti vždy chodí pravidelně na ambasády, dělají si školy/certifikáty a hezky dotovaně dostávají azyl/občanství. Vždy mne fascinovalo, jak stačí jen přijít na ambasádu, tam dostanou výplatu (výživné či co), nabídnou jim X vzdělávacích kurzů a oni si jen užívají. Pak člověk vyleze z ambasády a tam bezďák žebrá… Afričan může nelegálně imigrovat přes dva světadíly, najít si práci a dostat azyl, ale občan je chudák? Žil jsem ve slumech, žil jsem v gethech,… Nevím, co si o tom všem mám myslet. Nevím, kde je pravda. Nerozumím tomu. Sedím tu, programuji u toho, což je nyní má práce. 25 let, dva byty, chystám se do Irska.

led

Nie peniaze sú na vine, ale samotné myslenie a konanie ľudí.
Sú ľudia, ktorí s úsmevom prekonávajú nástrahy života, napriek počítaniu halierov, nie korún, aby vystačili od výplaty k výplate. A sú ľudia, ktorým sa desaťtisíce korún za jeden obed zdá prijateľné, ale prispieť zo svojho 1.- Kč na záchranu cudzieho dieťaťa je „strašné a veľmi drahé“

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Matesax, zaujímavý pohľad, ale…
ak dobre rozumiem, vždy ste sa mal kam vrátiť, fyzicky aj psychicky. To je veľké plus na rozdiel od toho, kto sa nemá kam vrátiť a jeho myslenie upadá na úroveň chodníka.
Uprchlíci, či už ekonomickí, alebo politickí, majú svoj cieľ nájsť spoločnosť ktorá ich príjme a žiť na úrovni človeka. Máte pravdy, socky, ktorí vinia všetkých, len nie samých seba za svoj úpadok, upadajú psychicky aj zdravotne.
Vy na rozdiel od nich ste, podľa vašich slov, išli za svojim cieľom, so zábezpekou krytého chrbta, potencionálnej záchrany v náruči svojej Českej republiky.

anonym

Co ti myslíte – kam vrátit? Nikdo mi neposlal letadlo, ani loď. Na spoustě území nemáme ambasády a kde ano, často jen krčí rameny … 4,5 roku cca. jsem téměř neviděl druhého člověka, sotvakdy se mi dařilo rozdělat oheň, cestoval jsem tak z 1/3 ve tmě. Plaval jsem řekami týdny … Jedl jsem cokoli se hnulo, nebo cokoli jsem zjistil, že se sníst dá … Voda jako by snad ani venku nebyla. Představte si, že se brodíte tunou odpadu, co všude lidé nechávají, tisíce prázdných pet-lahví a trpíte žízní – to je kurde paradox … Spánek? Nevím čeho bylo méně, jestli spánku, nebo vody … Než jsem si něco vůbec dokázal postavit, dávno tma … Komáři a žáby – dokonalé spaní. Řeky, co snad úmyslně zvedají hladiny. Na stovky kilometrů jen já a má paměť, kudy bych měl jít … Občas jsem měl kompas. Tolikrát jsem myslel, že už přišel konec. Člověk se choulí jak může a stejně táhne zima od země. A kdybyste si mysleli, ani v tropech člověk nezažije teplé spaní …

led

Nie som teoretikom, ale mám za sebou pár peších kilometrov po svete.

led

Napriek tomu neboli ste človekom bez možnosti návratu domov. (bez ohľadu na cenu tohto návratu…)