Lgee

Pokud si zřídim datovou schránku, budou mi nadále chodit dopisy poštou (resp. do schránky)?

Ale údajně ten, kdo má datovou schránku, zjistí možný dluh.

Nejlepší odpověď
Ametyst

Datová schránka slouží jen ke komunikaci se státními orgány, jako sociálka, finanční úřad, atd. Ty mají za povinnost neposilat papírové dopisy. Soukromé instituce, jako pojišťovny, nekomunikují přes datovou schránku se zákazníky. Zase jen se státními institucemi.

Další odpovědi
Hlada

Povinnost používat datovou schránku mají jen státní instituce. Od ostatních budou chodit dál papírové dopisy. Jinak ale může datovou schránku používat každý. Soukromý dopis stojí 5 Kč, takže je výhodnější než doporučený dopis poštou.
Zjistit dluh přes datovou schránku nelze. Jen se vyloučí možnost o něčem nevědět kvůli ztrátě dopisu nebo nevybírání poštovní schránky.

dubraro

Do datové schránky ti budou chodit zprávy od orgánů veřejné moci. Ti jsou povinni komunikovat s občanem datovou schránkou, pokud ji má zřízenou a je na nich, aby si to zjistili. Kdokoliv jiný ti může posílat dopisy poštou.
S tím dluhem je to tak, že exekutor a soud patří mezi orgány, které musí posílat zprávy přes DS, takže nemohou uplatnit tzv. fikci doručení, tedy například vyrozumění o dluhu poslat na úmyslně špatnou adresu, tak aby jsi je nedostal a pak začnou běžet lhůty a úroky.

quentos

OK. A ptáš se na co?

jáára

Mám DS a občas mi něco přijde od soudu na papíru. Zásadně to nepřebírám – chybné doručování.