Rokio

Pokud mykolog v lese nic nenajde (nic nenasbírá), dá se říct, že našel houby?

Nejlepší odpověď
Mravenec

Je jedno, kdo spojení – přirovnání řekne. Říct že jsem našel houby, ve smyslu nic, může kdokoliv.

Další odpovědi
paul1

Určitě, nebo se dá také říct, že našel úplné h… 😉

Standa Macík

V podstatě ano, Rokio. Je to celkem vtipná otázka.

Filip84

Mykologie je věda, která se zabývá studiem hřibů – jejich klasifikací, funkcí v přírodě, genetickými a biochemickými vlastnostmi, jejich využitím v lékařství a potravinářství, otravami a nemocemi, ježto způsobují etc.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mykologie

Mykologové se, primárně, věnují vydavatelské činnosti (vydávají periodikum Mykologický sborník), provozováním mykologických poraden pro veřejnost i členy, pořádání přednášek o hřibech, výstav hřibů, správu knihovního fondu pořádání fotosoutěží a jiných soutěží atp.

https://www.my­ko.cz/o-spolecnosti/

Tedy, půjde-li mykolog v les, může tam jít za účelem hledání a sbírání hřibů, jako kdokoli jiný, ale stejně tak dobře tam může jít za účelem fotodokumentace rozšíření hřibů, může hledat málo rozšířené hřiby, nové druhy hřibů, druhy hřibů, které se na našem území dosud nevyskytovaly etc. Může jít do lesa také jen za účelem sběru vzorků – pro výstavu, pro laboratorní výzkum etc. etc. etc.

To, že Ty si koupíš atlas hřibů, nebo si stáhneš aplikaci v placatý přístroj, nebo to, že dnes víme, že některé hřiby, které dříve byly považovány za jedlé, způsobují při opakovaném užívání, tu menší, tu větší, risiko pro lidský organismus, za to všecko vděčíme mykologům.

Odborná práce vyžaduje odbornou terminologii a pregnantní mluvu. V akademické a odborné sféře se přenesené, dvojznačné, laické, nepřesné či zavádějící termíny nepoužívají. Jako právník nemůže (neměl by) říkat, že soud zprostil obžalovaného viny, nemůže (neměl by) mykolog, který šel do lesa za účelem sběru hub říci, že našel „houby“. Měl by se vyjádřit pregnantně: jasně, srozumitelně, jednoznačně.

Je to podobné, jako by Ti něco spadlo do suchého záchodu, Tys to v něm hledal, a na otázku, zda-jsi našel, bys odpověděl, „že jsi našel hovno“. Pokud si chceš udělat legraci, je to v pořádku. Jinak to v pořádku není, protože je to zavádějící: očekává se, že v latríně najdeš (mimo jiné) hovno, to nemusíš říkat, otázka zněla, zda-li jsi našel, cos hledal, a na tu jsi neodpověděl.

Toto je typově totožný příklad.

Dochy

Ano, poměrně starý vtípek.

Pavel Horak

Pokud mykolog v lese nic nenajde (nic nenasbírá), dá se říct, že našel houby?
Taky mě to zajímá!:-)

elkon

Třeba.