cappuccino

Oslovil vas nekdy nejaky virtualni vyderac, ktery po vas chtel penize?

Mne se to stalo nekolikrat, jednou pred par lety a ted minuly tyden hned 2×.
Pritom nikde nemam zadny inzerat na seznameni, nechapu, jak se dostanou na muj ucet.
Jeden se vydaval za americkeho chirurga na misi v Syrii – tomu jsem hned napsala, ze ma k Americanovi daleko, natoz pak aby se takhle vyjadroval chirurg.
Druhy hledal nejlepsi kamaradku sve zemrele zeny. Jenze psal, ze je Anglican, narozeny ceskym rodicum, ale psal vzdycky mezi 3–4.hodinou rano. To znamena, ze je v Americe. A ze az dokonci pracovni zavazek, hodla zit v Praze. Ten zas pise ve trech jazycich, a to perfektne. Asi ma dobry prekladac.
Stane se neco, kdyz ty smejdy udam? Je nejaka realno moznost postihu?

Nejlepší odpověď
Hlada

Ano, mnohokrát. E-mailová adresa je veřejná. Nikdo se nikam nemusí dostávat. Nemá smysl se tím zabývat. Žádná škoda nevznikla, takže ani policie se tím nebude zabývat.

Další odpovědi
Ametyst

Dostala jsem do hacknuté e-mailové schránky výhrůžky a požadavek na výpalné v bitcoinech. Email jsem měla tzv. “zabezpečený” telefonním číslem, což je ze strany poskytovatele jen špinavý trik.

Emefej

Přišel mi email od notáře ze Singapuru, zdědil jsem 5 000 000 USD, pošle mi to, až zaplatím manipulační poplatek 5000 USD.

Filip84

Ale samozřejmě, něco podobného přišlo, možná 100×?, nevím, tak nějak. Asi to bude tím, že nemám žádný .cz email.

Šance je prakticky nulová, a to i tehdy, když bys mu nějaké peníze poslala, ne tak takhle.

Takhle je to podvod ve stádiu pokusu, to se trestá v každém státě jinak. U nás ho nepotrestáš, protože není na území pod naši jurisdikcí, v zahraničí ho nepotrestají, protože, buďto, je v nějaké rozvojové zemi, kde mají jiné problémy, než takové banality, no a nebo je to prostě málo, aby jim někdo na to vydával povolení k prohlídce, zatykač, atp. To by Tě museli vyslechnout – jak by to realisovali?

Reálně jsou tihle šmejdi neškodní, protože jestli je někdo tak blbý, že jim ty prachy pošle, dobře mu tak. Jasně, já netvrdím, že by se jimi právo zabývat nemělo, mělo, jenom s ohledem na „mezinárodnost“ jejich působení by to vyžadovalo tak složitou justiční spolupráci, že reálná šance je nulová.

Drap

Mnohokrát mě přišlo dědictví, z mnoha koutů světa, celá řada nevyzvednutých balíčků, to je v malých částkách. Různé výhry v růžných soutěžích, kterých jsem se nikdy nezúčastnil. Nabídka k sňatku doposud žádná.

elkon

Stalo se , ale nesmí na to člověk naivně skočit. Je potřeba používat rozum.

Ondrashek06

Ano, s mým heslem k emailu (někde byl asi únik dat…) Nic jsem samozřejmě neposlal, email jsem hned smazal a heslo k emailu jsem změnil na těžko-prolomitelný heslo.

Ametyst

Hlada: e-mailová adresa je sice veřejná, ale heslo ne. Takže byla využitá pro rozesílání dalších mailů mým jménem.

Dochy

Jseš si jistá, že ten e-mail odešel z Tvé schránky? Měla bys ho pak pravděpdoobně v odeslaných. Pokud by někdo zneužil Tvou shcránku, pravděpodobně by i změnil heslo.
K tomu s 95% pravděpodobností nedošlo a poskytovatel za to nemůže. Políčko „From:“ je v mailové zprávě jen textové pole. Útočníkovi stačí najít jeden nezabezpečený SMTP server a může v klidu posílat maily „od kohokoli“. Kdysi jsem s tím sám dělal experimenty (blbli jsme s kamarádem se svými e-maily, neměl jsem potřebu tím někoho děsit). Pokud se nemýlím, tak čeští poskytovatelé mají své SMTP servry zabezpečené (alespoň ti o kterých vím) – tzn. kromě jiného zprávu od klienta převezmou jen když se klient přihlásí a jen když má správně uvedeného odesílatele.
Pokud se ale mail dostane do SMTP sítě někde v Kambodži (jen příklad) světové SMTP servry už ho jen převezmou a doručí.

Doporučuju prostudovat hlavičku podvrženého mailu, mělo by tam být vidět, který SMTP server tu zprávu převzal jako první.

cappuccino

Diky za odpovedi. Ja si poradim, jen jsem chtela varovat ostatni zeny. Oni tihle smejdi umi krasne hrat na city!