autacek

Není otevřená nenávist k Rusům trestným činem?

Odpovědi
Speed77

Kterákoli nenávist je trestná až když dojde k nějakému napadání (fyzické, slovní) a hlavně vybízení k něčemu nezákonnému, přímo rasistickému, xenofóbnímu – zabíjení atd,. a jejich schvalování. Ale rozhoduje soud, pokud někdo něco takového řekne/napíše. O vině a nevinně, či trestu.
Jinak je to věc morálky a omezenosti toho člověka. Každý kdo soudí nějakou rasu, národ, náboženství a podobně zcela obecně a všechny odsuzuje a nenávidí všechny, jen tak z principu, musí být vážně s prominutím idiot.
Výhrady můžou být třeba k vládě daného státu, některým jejím představeným, zvláštním tradicím, kulturním zvykům i jistým mravům (dobrým, špatným), které tam panují. Ale šmahem od/soudit celý národ (a podobně) a nenávidět ho, je určitě velmi omezené. Ale není to nic nezákonného až dokud to nezajde do patřičných mezí, výše zmíněných.
Nenávist sama o sobě není trestným činem (ať už se týká čehokoli). Nenávist je zaujatý, dlouhodobý emocionílní stav člověka. Příin může mít víc, často nesmyslných, neopodstatněných, ale je to pouze pocit → to fakt zákony neporušuje. Dokonce ani když se člověk vyjadřuje nepatřičně, když o té věci/člověku, které nenávidí, mluví s nenávistí. To až skutečně, když už napadá nebo k něčemu nabádá.
Lidi njesou lepší nebo horší než v jiných zemích. Pořád jsou to jen lidi. Nemusí to sice platit třeba na mravy a místní morálku, když se na danou společnost díváme jako na celek, ale ty rozdíly nebudou až tak zásádní. Jinak, pokud je někdo vyloženě něčím špatný, tak už nejde o rasu, náboženství, národ, ale o konkrétní lidi nebo spolky/sekty. Případně třeba i vlády (stále jen pár lidí – ale těch, kteří „to vše“ řídí).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

L.G.

Rusové nepoužívají u nás statut národnostní menšiny, fakticky tomu tak je, právně nikoliv, takže pohodička očima trestního práva 🙂