Napoleon Bonaparte pronesl citát: Slaboši čekají na příležitost, silní ji vytvářejí. Souhlasíte s tímto tvrzením?

Nejlepší odpověď
annas

Tento citát se objevil už mnohem dřív, ale Napoleon jej používal.

Že měl Napoleon pravdu, potvrzují jeho slova: „Armáda beranů, kterou vede lev, je silnější než armáda lvů, kterou vede beran.“

Napoleonova strategie zvítězila nad početní převahou spojenců. Bitva u Slavkova se stala jedním z Napoleonových triumfů.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/armada-beranu-ktere-vede-lev-je-silnejsi-nez-armada-lvu-ktere-vede-beran

Jinak si myslím, že se příležitost dá využit v kladném i záporném slova smyslu. Někdy je třeba opravdu vyčkat, až nastane vhodná situace, jindy příležitost uteče a podobná situace se nemusí objevitl

Jenže omyly vznikají z rychlého rozhodnutí stejně jako při dlouhé nerozhodnosti. Vyhrává slaboch, nebo ten silný?

Ale žádná příležitost by se neměla zneužít – třeba ke kariéře, jak se to často stává.. Určitě platí, že „příležitost dělá zloděje“.

Dá se slabost považovat za zbabělost?
Někdy je člověk považovaný za zbabělého, nevyužije příležitost, protože touží po sebezáchově. V tomto případě to rozumný člověk nemůžu žádnému rozumnému člověku vyčítat.

Proč se často nevyužívá příležitosti ve společnosti?
„Lid je spokojen s každým tyranem, jen nechá-li mu rypák v korytě. Jen ať mu zacpe pusu, ať po něm šlape, ať ho zničí! To bude ještě málo za jeho nenávist k právu, za jeho zbabělost, netečnost a zaslepenost.“
(Flaubert: Bouvard a Pécuchet)

Další odpovědi
Limbo

Do jisté míry ano, ale definice „slaboch“ a „silný“ jde interpretovat tak širokým způsobem, že v podstatě nelze definovat hranici mezi nimi a na příležitost tak může čekat i vdova s dítětem, která se pouze obává budoucnosti a s ohledy na dítě nic neriskuje a naopak využít příležitosti (nebo si ji vytvořit „na míru“) a vyšvihnout se před slabochy může i největší šmejd.

Já se spíše řídím heslem „Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody.“. Toto tvrzení při použití v praxi u kohokoliv je až obdivuhodně úspěšné.

marci1

Ne.