Super guy

Myslíte si, že komunismus a nacismus je stejný svinstvo?

Nejlepší odpověď
Kelt

Ideál i původní myšlenka je v obou případech nádherná. Komunismus, všichni budou pracovat a budou si brát podle svých potřeb. Fašismus, nebo nacismus, základem je dokonalost rasy, nadčlověk podle Nietcheho. Bohužel někteří lidé tuto myšlenku zneužili. Například nůž je vynikající věc, kterým jde krájet, řezat, ale také zabíjet.

Další odpovědi
annas

I když komunismus, jak jej definovali Marx a Engels, neexistoval, přesto často se označuje za komunismus vláda komunistické strany., tedy komunismus v užším slova smyslu.

Srovnání komunismu a nacismu najdete v archivu, otázka se několikrát opakuje.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=fa%C5%A1is­mus+a+komunis­mus

Společnými znaky je totalitarismus, také je vhodné podívat se na oba vůdce Stalina a Hitlera.

Stalin nebo Hitler? Kdo má na kontě víc obětí?

„Smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika“. prohlásil Stalin.

Excelentní americký historik Timothy Snyder ve své knize Krvavé země počty mrtvých shrnuje následovně: „Přibližný počet obětí politicky záměrného masového vraždění prováděný nacistickým Německem a Sovětským svazem v krvavých zemích činí 14 000 000 osob.“ Kdo je oněch 14 000 000 mr­tvých" atd."

https://zoomma­gazin.iprima.cz/val­ky/stalin-nebo-hitler-kdo-ma-na-konte-vic-obeti

Josif Stalin – 10 až 47 milionů obětí – počítá mezi nejkrvavější diktátory všech dob.

Adolf Hitler – 15 až 70 milionů obětí

https://tech.in­story.cz/806-kdo-byli-nejvetsi-masovi-vrazi-v-historii-a-kolik-obeti-po-sobe-zanechali.html

čísla se mohou lišit podle různých zdrojů.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-si-spousta-lidi-bere-do-ust-adolfa-hitlera-kdyz-byli-i-horsi-lide-nez-on-napr-joseph-stalin-nebo-mao-zedong

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=nejv%C4%9Bt%C5%­A1%C3%AD%20vra­zi%20%20vhissto­rii

elkon

Nedá se srovnávat nesrovnatelné. Navíc komunismu nebylo nikdy nikde dosaženo, tak nikdo nemůže vědět, jaké by to bylo žít v něm.

anonym

Obojí souvisí s ovládáním davů formou davové psychózy, manipulace skrze média, přiživování nenávisti, ovládnutí zbytku světa silou, strach pro ty, kteří by snad chtěli vyčuhovat z řady a protivit se údajné vůli „většiny“, ani jedna z těch ideologií se v praxi nezastavila před persekucí vlastních obyvatel a obě podporovaly v lidech bonzáctví zatímco na přední politická místa usedali ideologicky oddaní idioti …

Drap

Ty netušíš o čem mluvíš. Přečti si něco a nespoléhej jen na bulvár.

Rokio

Komunismus nebyla v jádru špatná myšlenka. Nacismus je prohnilý skrz naskrz. Rasismus je vždy špatný.

da ny

Na takto položenou otázku není možné odpovědět…
O nacismu toho z historie, dokumentů, z vyprávění rodičů a prarodičů, kteří si „užili“ období II. světové války vím celkem dost.
O „komunismu“ nikdo z nás nic neví, nikde, ani v ČR nezažil/nebyl.
Máme jen informace o tom, jak by to mohlo fungovat.
Něco podobného ideám komunismu se dobrovolně praktikovalo v kibucech.

Takže z mého pohledu by komunismus mohl být méně nebezpečný, dravý a rozpínavý. Menší hrozbou pro ostatní země.

anonym

Ano, jen komunisté nebyli potrestáni. Můžeme se bavit o realizaci, ale aktéři se k tomu hlásili.

led

Nie, v žiadnom prípade.
Komunizmus ani nacizmus nie sú a nikdy ani neboli politické zriadenie, ale politický smer, myšlienka, idea. Nacizmus je fašizmus v nemeckom podaní, ide o politické smerovanie NSDAP (Národnosocia­listická nemecká robotnícka strana), ktoré vzniklo ako fašistické hnutie spolupatričné s talianskym fašizmom.
Takže môžme hovoriť nie o politickom zriadení, ale o myšlienke fašizmu, myšlienke komunizmu.

Pokiaľ chcete porovnávať tieto dva politické smery, navzájom k sebe v opozícii, nestačia na to masmediálne frázy a bezmyšlienkovité opakovanie veľkohubých slov politikov, ale politologické a historické znalosti vývoja človeka a spoločenských vzťahov.

Hodnotienie politických smerov je iné, než hodnotenie štátnych režimov v ktorých tieto politické smery boli dominantné. Tu musím kriticky upozorniť na síce zaujímavú odpoveď od annas, avšak žiaľ poplatnú skreslenému zavádzaniu, bežne používanú politikmi a masmédiami, bez ohľadu na významový rozdiel medzi štátnym zriadením a politickým smerom.

Štátne zriadenie je zjednodušene ako „Janusová tvár“ (boh Janus mal 2 tváre).
Štátne zriadenie
1.- integruje spoločnosť, vyjadruje celospoločenskú vôľu
2.tvár- ako mocensky jediný utláča, realizuje štátne donútenie

V štáte prevláda jedno politické smerovanie a tu už môžme hovoriť aj o fašistickej, bližšie nacistickej ideológii, o komunistickej ideológii, prípadne o ideológiách (politickom smerovaní) iných politických strán.

Obidve ideológie aj fašizmus, aj komunizmus vzhľadom na ich zneužitie štátnou mocou boli v súčasnosti odsunuté na vedľajšiu koľaj. V niektorých štátoch sú buď obidve, alebo len jedna z nich zakázané (pokiaľ sa nezmení politické smerovanie daného štátu). Dejiny ľudstva sú plné politických zmien.

anonym

To Kelt: Nietzsche byl nepochopen.

anonym

No hlavně si z jeho myšlenek vzali jen to co bylo třeba k zaujetí publika a udržení moci. Tak je to vždycky, člověk který stojí za původními myšlenkami může být moudrý, ale pak to vezmou do ruk manipulátoři, kterým je rozum ukradený.