CTTON

Může zaměstnavatel nařídit povinné nošení roušek do konce života?

Že na jeho pracovišti se bude moci chodit jen s rouškami, a každá zaměstnanec tak bude muset chodit až do smrti.

Myslím to tak že do konce života po čas vykonávání práce (třeba 8hod denně)
I přesto že by žádné riziko nebylo zda může nařídit povinné nošení roušek.

Odpovědi
led

Zamestnávateľ vám môže dávať len príkazy vzťahujúce sa k vašej práci. V žiadnom prípade vám nemôže prikazovať v čase mimo vašej pracovnej doby, výnimky sú špecifikované napríklad pri určitých povolaniach a prácach, zákaz zverejňovania informácií vzťahujúcich sa k vašej práci.

Rúšky na pracovisku sa používajú buď ako súčasť bezpečnostných, zdravotných alebo pracovných dôvodov ale len počas vykonávania danej práce. Takže nie do konca života.

V prípade zdravotného ohrozenia obyvateľstva, ako napríklad v súčasnosti možno nariadiť nosenie rúšok z týchto dôvodov na základe nariadenia vlády viď súčasná pandémia ale len po nevyhnutnú dobu ohrozenia.

dodatok:
„Roušky na pracovišti se používají buď jako součást bezpečnostních, zdravotních nebo pracovních důvodů, ale jen během výkonu dané práce, pro kterou roušky, chráníče dýchacích cest, nutno používat.“

Drap

Pokud to provoz vyžaduje z hygienických důvodů tak teoreticky ano. Stejně jako třeba v některých firmách se nosí přilby, někde brýle, štíty, rukavice a další pracovní pomůcky. Zaměstnanec potom musí toto nosit při práci. V době volna, o dovolené, v důchodu a podobně potom samozřejmě ne. Zaměstnanec ji nemusí nosit v době volna,o dovolené , nebo třeba v důchodu. Takže nošení roušky do smrti je nesmysl. Pokud se to zaměstnanci nelíbí, klidně si může najít jinou práci.

iamtheiam

Může vám to nařídit, ale pak by taky měl ty roušky platit. Dokud platí nařízení vlády, tak si každý občan musí sehnat roušky sám. Po 1.7. pokud bude chtít zaměstnavatel dál nařizovat z důvodu prevence a bezpečnosti práce, musí zaměstnancům ty roušky zaplatit – stejně jako jim platí rukavice, montérky nebo pracovní obuv.

led

Drap, kedže vás nemožno priamo „neverejne“ vnútornou poštou upozorniť na chybu v odpovedi, robím to v diskusii
Zjavne ste si nedopatrením v 4.vete nevšimli logickú chybu (tu 2.vetu).
„Zaměstnanec potom musí toto nosit při práci. V době volna, o dovolené, v důchodu a podobně.“
Hneď nato to v 5.vete)správne popierate
„Zaměstnanec ji nemusí nosit v době volna,o dovolené , nebo třeba v důchodu.“

stáva sa… aj mne.

Drap

Děkuji. Kousíček vypadl.