(O_o)

Mohu zažádat o českou bezpečnostní prověrku i jako soukromá osoba a nikoliv jako zaměstnanec státu?

Dobry den, ze zvedavosti zda jsem nekdy v zivote neudelal nejaky preslap a zda jsem čestný člověk bych chtěl získat bezpečnostní prověrku. Pracuju uplne v jinem oboru a zatim se vubec nechystam pracovat pro sstatni bezpecnost. Proto se ptam zda mohu?

Nejlepší odpověď
dubraro

1/ O tzv. bezpečnostní prověrku, správně Osvědčení fyzické osoby, může žádat státní zaměstnanec, osoba ve služebním poměru, zaměstnanec soukromé firmy i OSVČ. Dokonce za určitých podmínek i cizinec.
2/ Jednou z podmínek vydání Osvědčení je doložení toho, že z nějakého důvodu potřebujete přistupovat k utajovaným informacím (příslušného stupně). Například pracujete v nějaké funkci, jejíž náplní činnosti je seznamování s takovými informacemi. Osvědčení nelze vydat „jen tak“.
3/ Za předpokladu, že potřeba získat Osvědčení je oprávněná, nejjednodušší je získat jej pro stupeň Vyhrazené, kdy jej vydává odpovědná osoba nebo bezpečnostní ředitel zaměstnavatele. Tak to chodí, když nastoupíte do určité funkce nebo se podílíte jako dodavatel na projektu, jehož součástí je seznamování s utajovanými informacemi nejnižšího stupně.
4/ Pro vyšší stupně (Důvěrný, Tajný, Přísně tajný) je třeba žádat o Osvědčení u Národního bezpečnostního úřadu, samozřejmě s patřičným prokázáním, k čemu Osvědčení potřebujete. Vydání Osvědčení na vyšší stupně trvá řadu měsíců, dotazník je opravdu podrobný a musíte počítat s tím, že si vás důkladně proklepnou. Minulost, majetek, příjmy, bankovní účty, členství v organizacích, cestování… včetně dotazování v místě bydliště a třeba i u partnerky.

Zdroj: https://www.nbu­.cz/cs/ochrana-utajovanych-informaci/per­sonalni-bezpecnost-oznameni-pro-v-osvedceni-d-t-pt-certifikaty/1040-jak-pozat-o-osvedceni-prvni-zadost/

Další odpovědi
Drap

Požádát můžeš o cokoli. Jiná otázka je, proč by se tím měl někdo zabývat a ztrácet tím čas, když je to pouze tvůj vrtoch. Přece víš sám jak jsi doposud žil a zda jsi slušný nebo ne.

elkon

Je podivné, pokud někdo potřebuje, aby mu nějaké orgány řekly, zda je slušný člověk. Každý soudný člověk ví, jak žije a jak žil a zda se něčím provinil. Lze to také vysvětlit tak, že „jsem šmejd“ a jsem zvědavý, jestli to někdo pozná.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

(O_o)

Jako ja rad objevuju a byl jsem i na deep webu a chtel bych zjistit, kdybych nekdy chtel po skole pracovat v oboru bezpecnosti, zda by to vadilo. Nepovazuju se za extremistu, ani jinak ujeteho cloveka. Sem tam prejdu z lenivosti na cervenou, ci mimo prechod, jel jsem a byl jsem chycen nacerno v MHD. Take jsem parkrat stahnul z uloz.to ruzny typ souboru a take by me zajimalo jestli mi to nezanechalo vroubek v mem osobnim profilu, nyni jsem predplatitel a snazim se zit co nejvic legalne.

dubraro

Uvedené přestupky by s největší pravděpodobností nebránily získání Osvědčení. Pokud se budete ucházet o práci v oboru bezpečnosti, jistě vám zaměstnavatel vysvětlí, co je třeba.

(O_o)

dekuji za info.