osratykolik

Máte stejný pocit, jako já, že se meterologům v posledních době zhoršila jejich úspěšnost v předpovědi počasí?

Snažím se chodit pravidelně běhat a jelikož jsem časově vytížen musím oblíbenou sportovní aktivitu přesně plánovat podle předpovědí počasí – nikdo přece nechce jít běhat zrovna když bude pršet, že? Poslední dobou si všímám jednu zajímavou věc – dřív hodně přesné hodinové předpovědi vůbec nesedí (čekám, že má v danou hodinu pršet a nakonec neprší – vyběhnu, protože nemá pršet a v půlce cestky zmoknu) a navíc jsem si všimnul, že tu hodinovou předpověď strašně často mění (dřív to sedělo i 24 hodin předem a teď to klidně mění z hodiny na hodinu). Máte stejný pocit? Pokud ano, jaký je váš názor? Ovlivnil počasí popel z požáru v Hřensku? Nebo ho ovlivňuje válka na Ukrajině?

Odpovědi
Ametyst

Můj názor je ten, a vidím to všude okolo sebe, že firmy a instituce nejsou ochotný zaplatit skutečné odborníky. Milují levnou pracovní sílu, nikoliv vzdělané lidi. Možná že se to nevyhnulo ani předpovědím počasí. Rozhodně se to nevyhnulo novinařině.

Viktorie II.

Jakmile vidím a slyším předpověď od paní Dagmar Honsové, a hlásí slunečno na příští dny, beru si raději deštník.

Pepa25

Nezhoršila. Je potřeba rozlišit:

  1. aktuální počasí (tento týden, resp. poslední dva dny) – ovlivňuje nás tlaková níže, nikdo nepředpoví, kde a kdy přesně přijde přehánka. Prostě to nejde.
  2. snaha o co nejpřesnější předpovědi: před pár lety žádný model nebyl, předpověď byla „místy přeháňky“ a bylo to. Dnes ukáží (v TV nebo aplikace mobilu) model, že to bude ráno v Čechách a odpoledne na Moravě, ale když je to o pár hodin jinak, tak lidé nadávají ..
  3. výstrahy a varování: souvisí s předchozím – vyjde se z modelu a dá výstraha (dokonce po okresech – to opravdu ještě nedávno nebylo!), ale pak je vše jinak – „výstraha jim nevyšla“