kozeluznik

Máte doma jódové tablety a rodinný plán, jak se chovat při radiační situaci?

Kamarád žije v Norsku a psal mi, že podepisoval, že souhlasí s podáním jódových tablet jeho dětem ve škole pokud by došlo k radiační situaci na Ukrajině. Navíc do schránek všichni obyvatelé dostávali malou brožurku, jak se v takové situaci chovat a co mají mit doma. U nás prý ani nemáme ve skladech dostatek jódových tablet (prý je má jen pár vesnic okolo Temelína a Dukovan). Kamarád mi říkal, že v norské TV byl týpek s tolika tituly, že se to skoro ani nevešlo do grafiky a ten tvrdil úplně něco jiného než tvrdí o jódových tabletách např. Drábová a byl to prý nejsledovanější počad norské TV za posledních 30 let. Jo a narozdíl od Drábové tam nepřišel v ukrajinském tričku, ale v obleku a hned ze začátku rozhovoru upozornil moderátora, že se bude vyjadřovat pouze k odborným tématům.

Nejlepší odpověď
led

V prípade jadrového výbuchu, ktorý vás zastihne, ako ináč, nečakane a nepripraveného, napriek veľkým zásobám jódových tablet a čerstvo dokončeného protiatómového krytu v danom čase pre vás neprístupných, postupujte nasledovne: Pokojne si zbaľte veci, usmievajte sa, nepanikárte, veď čo by si o vás pomysleli archeológovia v budúcnosti počas archeologických vykopávok, až nájdu vaše telesné pozostatky… Najlepšie by bolo sadnúť si, prípadne postaviť sa do polohy mysliteľa, nepanikárte ale zotrvajte v polohe mysliteľa, prípadne strelca na nízko letiace ciele.

Pre neznalých, jódové tabletky vydávajú miestne obecné úrady v blizkosti jadrových zdrojov počas prípadu rizika ohrozenia elektrární Dukovany a Temelín pre svojich obyvateľov a prechodne bývajúcich. Nie sú vhodné na dlhodobé užívanie.

Další odpovědi
Dochy

Pokud se nepletu, u nás nejsou ani běžně ke koupi dostupné. A mají jen jednu funkci: Saturovat štítnou žlázu nezávadným jódem aby nepřijímala ten případný radioaktivní. Ale těch radioaktivních látek ve spadu je více a proti nim se nijak pilulkama chránit nemůžeme.

Jiří Bohumil

Funkci jódových tablet neznám a pouze si ještě pamatuji, že při jaderném výbuchu si musím lehnout na břicho, nohama k epicentru a zakrýt si hlavu rukama. Takto nás to učili na vojně před 55-ti lety . Ale jestli to pomůže a jaký to má význam, jsem naštěstí v reálu nevyzkoušel. Drábové bych doporučil spíš, aby si vzala černý brejle, aby si jaderný výbuch řádně „vychutnala“. To pochopitelně je pouze „vtip“.

Drap

Nemám

led

Dochy, čo tam po skutočnej ochrane,
hlavné je (ten pocit), že robíme niečo pre svoju ochranu. (podľa mediálnych a medializovaných mudrcov). Hneď sa umiera ľahšie…