multicccddde

Má v dědickém řízení nějakou hodnotu byt v pronájmu?

Předpokládejme, pro zjednodušení, že je prázdný, nezařízený.

Odpovědi
elkon

Ano, je součástí dědictví.

Pepa25

Za určitých podmínek (viz článek v odkaze) může dojít k přechodu nájmu, tzn. převodu práva v bytě bydlet na rodinného příslušníka. Jinak jsou práva a povinnosti z nájmu bytu předmětem dědictví – laicky řečeno dědí se právo bydlet ale i dluhy na nájemném. Regulované nájemné už naštěstí neexistuje, nájem za tržních podmínek si může sehnat každý, jaký chce, takže reálnou finanční hodnotu může mít maximálně tak vybavení domácnosti. Nefinanční hodnotou je možnost v bytě dál bydlet a nemuset se stěhovat, např. pro partnera zesnulého.

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/clanek/fi­nance-prehledne-jake-jsou-podminky-prechodu-najmu-bytu-40356573

Ametyst

Pepa25: Kvůli neexistujícím odkazu na článek nemohu dát bod. Z toho se jistě do konce života nevzpamatujete. 😁 Nic ve zlém, stává se to i mladším.

Pepa25

Ametyst: díky za upozornění, doplnil jsem 😉
Teď ještě: může poprosit asi o odpovědi v diskusích na předchozí otázky např. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/cim-bliz-je-zanik-rise-tim-hloupejsi-jsou-jeji-zakony atd. ?