Má pro vás příběh kolem sira Nicholase Wintona stále silný význam jak pro minulost, tak pro současnost?

Nicholas Winton (*19.5.)

https://www.in­dependent.co.uk/new­s/uk/home-news/sir-nicholas-winton-google-doodle-birthday-nazi-germany-ww2-schindler-a9521236.html

Obrázek: Pixabay

Nejlepší odpověď
annas

Podobných otázek je v archivu mnoho. Ale myslím si, že na tuto osobnost by se nemělo nikdy zapomenout.

Vážím si tohoto člověka, zlomky mých odpovědí

"Jsou tisíce bezejmenných, kteří se proslavili např. ve válce tím, že zachránili životy. Ale v paměti vždy zůstane jméno jméno Nicholas Winton, zachránce židovských dětí.
--

Ten, kdo udělal dobrý skutek má mlčet. Mluvit má ten, v jehož prospěch byl udělán.“Lucius Annaeus Seneca

Napadá mě pan Winton, člověk s velkým srdcem, který zachránil židovské děti před smrtí a tento a svůj velký skutek považoval za běžnou věc.."

Ještě jsem si vybavila film Síla lidskosti, když ještě žijící p. Winton se zachráněnými dětmi vyprávěli svoje příběhy před kamerou, a svými slovy popsali jednu z největších či nejvýznamnějších akci v histori.i.

Považuji N. Wintona za člověka, který je hoden těchto slov: " Člověk je ten, kdo v sobě nosí větší bytost, než je sám." Antoine de Saint-Exupéry

https://azcita­ty.cz/antoine-de-saint-exupery/15079/

Další odpovědi
chemiqp

Nicholas Winton byl skvělý člověk a jsem velmi rád, že google si na někoho takového vzpomněl. Význam pro mě má stále velký, lidi by se takhle měli chovat, nebát se něco udělat a nečekat až to někdo udělá za ně. :)

elkon

Je to významná historie, ale nezabývám se tím. Význam to má hlavně pro zúčastněné.

marci1

Nicholas Winton musel být úžasný, odvážný člověk. Zachránit 669 dětí, to je přece úžasné. Musel pro ně zajistit povolení k výjezdu, přijetí v britských rodinách a složit kauci. Děti sice musely těžce opouštět své rodiny, unikly však téměř jisté smrti, která by jim v protektorátu hrozila.
Kéž by takových lidí bylo více. 🙂