Cenobita

Má nějakou souvislost slovo mandelinka s mandelem a expresívním výrazem pro ‚mnoho‘?

Nějak si pod slovem mandelinka (brouk) a mandel (panák snopů) nic jiného nevybavuji a nenapadá mě význam.

Původně
… a tedy výrazem pro ‚mnoho‘
Mnoho je výraz expresívní, mandelinka a mandel jsou spisovné, takže není možné srovnat.

Nejlepší odpověď
annas

"mandelinka ‘druh brouka (škůdce)’. Utvořil Presl asi od mandel ‘patnáct kusů (zvláště snopů)’ z něm. Mandel tv. nejistého původu.
Podobně název ptáka mandelík podle toho, že sedává na mandelích snopů. Rčení – sere jako mandelík – při vychování mláďat nevynášejí trus z hnízda.

Nejznámější druh tohoto hmyzu, mandelinka bramborová, se u nás objevil až v r. 1945. "

J. Rejzek: Etymologický slovník

Tentokrát je J. Rejzek stručný. Jak bylo Preslovým zvykem, nijak své pojmenování nevysvětlil, ale jistě to také souviselo s obilím, s mandeli obilí.

Stejně jako J. Rejzek vysvětluje i Michal Novotný v odkazu
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/man­del--109817

Obecný expr. význam pro mandel = mnoho, množství: mandel. dětí.

Myslím si, že k tomu expresívnímu významu nemá mandelinka vztah. Více než mandel je kopa, takže mandel nebyla největší jednotka.

Samozřejmě mandel dětí je možné brát jako mnoho dětí ve srovnáním s jedním či dvěma, zatímco „mandel“ mandelinek, když se v bramborách rozšířily, byl jako kapka v moři.

Navíc jde o český odborný název – mandelinka bramborová, nikoliv o obecný.

annas

Ad Cenobita
Proč mnoho? Mandel, tedy 15 snopů , není tak mnoho, jako bylo mandelinek.

Cenobita

narazil jsem na to ve slovníku (měli mandel dětí = hodně):

SSJČ
mandel, -e m. (z něm.)

1. stará míra patnácti kusů: m. vajec;
♦ je to člověk, jakých je patnáct na m. obyčejný, všední
2. seskupení asi o patnácti snopech, do něhož se skládá obilí na poli; panák: stavět m-e; obilí stálo v m-ích; svážet m-e
3. ob. expr. mnoho, množství: měli celý m. dětí;
→ expr. zdrob. mandelík, -u (6. j. -u, 6. mn. -cích), mandelíček, -čku (6. mn. -čcích, -čkách), mandýlek, -lku (6. mn. -lcích) m.: stavět snopy do m-ů; pět m-ýlků tureckých hlav (Hol.)

annas

Ano, významy jsou uvedené, ale porovnáváte hrušky s jablky. Základní význam je 15, pro mandel to není mnoho.

Nespisovně, tedy přenesením významu na děti, je mandel mnoho.

Pro mandelinku se vůbec „mnoho“ a 15 nehodí, jak jste uvedl v otázce. . Ale proč tak Presl reagoval, se nedovíme.