Mr. Marek

Má liberalismus dle dnešního formátu také své limity a lhůtu záruční?

Dějinami prošlo spoustů ismů, některé byly blíže, některé daleko od samotného realizování myšlenek, na kterém si daný ismus stavěl.

Dlouho zde byly konzervativní nálady a typy politik, socialismus (národní či marxistický) a nerealizovaný komunistický – i ty měly určitou lhůtu záruční a lidé jej nahradili zase jinými představami o společnosti.

Ačkoliv tyto ideje nebo ideály stále jsou zastoupeny, po pádu komunistického bloku se ujal myšlenkový liberalismus (jehož myšlenky se vyvíjely po staletí).

Je dnešní pojetí liberalismu (tedy pojetí rovnosti, spravedlnosti a svobody) naplněné a splnilo očekávání?

Dočkáme se znovu přechodu na jiné myšlenkové představy o fungování společnosti? Budeme vůbec ještě hovořit o ismu? A dá se to vůbec?

Nemyslím jen ekonomické otázky, ale také hodnotové.

Odpovědi
Kepler

Řekl bych, že žádný -ismus nemůže poskytnout nějakou záruční lhůtu. Funguje tak dlouho, jak funguje společnost. Ta společnost se neustále vyvíjí a tak současný kabátek se může stát příliš těsným a zase se vymyslí něco jiného. Těžko hádat, co se z toho vyvrbí.

Gonfaloniér

Liberalismus má své limity v tom smyslu, že se musí zohldenit v čem a ke komu je liberální nebo benevolentní a co to přinese. Např. chaos, bezpráví, nespravedlnost,…
Liberánost k LGBT, vrahům, psychopatům a deviantům, ke každé ideologii, k fanatismu,…

Ohledně lhůty: vše se nějakým způsobem vyvíjí. Takže i různé -ismy si procházejí změnami. Filosofie – politologie – ekonomie (podle toho i celá společnost, zákony, mravy atp.), tohle se pořád rozvíjí. A každá už sama o sobě obsahuje několik podkategorií, které často závisí spíš na výkladu a názoru člověka, než přímo na pravdě.
Druhý odstavec moc nechápu.

Rovnost, spravedlnost a svoboda není novodobé pojetí. Vždy to hrálo roli a spravedlnost se bere v potaz od té doby co máme civilizaci a co se tvoří zákony. Dnešní pojetí liberalismu naopak staví na liberálnosti téměř ke všemu a všem, čehož se znaužívá ve smyslu egoismu jedince, manipulace, prosazování se.
Velká francouzská revoluce byla taky liberální. K zmasakrování všech ve jménu liberalismu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.