Tabea

Má Česko nějakého státního ptáka, podobně jako mají Američané orla?

Nebo máme jen lva? Nemyslím teď orlici jako znak Moravy a Slezska, spíše obecně státního opeřence.

Nejlepší odpověď
NoFear

„Státní opeřenec“ přímo neexistuje. Je to prostě tatáž symbolika jako lev (nebo něco jiného). Všechny veliké říše (nebo ty, které o to usilovaly, či napodobovaly ostatní) měly za symbol orla. Římská říše a plno dalších říší (Byzanc, Svatá říše Římská, Franská říše za Karla Velikého, carské Rusko – a opětovně nyní jako republiková federace, R-U a další), za zmínku stojí taky i Nacisti. A taky USA (kteří kopírují od starého Říma, jak jen mohou) nebo i Mexiko ho má ve znaku a plno dalších dnenších států (ve znaku ne však přímo za symbol národa/státu).
Orel je znakem majestátnosti, síly, králem nebes. „Ten nejvyšší.“
Před Římem to mělo jako uctívaný symbol Řecko/Makedonie (jejich městské státy a náboženství). Ve starověku byl královským znakem také gryf.

My máme taky velký a malý státní znak. Orel tam je i když říkáš, že ten nemyslíš (ale je to totéž jako USA – oni to mají taky jako státní znak. Jediný rozdíl je, že oni ho kromě ve znaku mají přímo jako i národní symbol). Hlavním symbolem Českého království byl lev, nyní je součástí znaku (kde jsou i orlice). Ale pořád se zdůrazňuje (např. na mincích).
Takže ano, dá se rozlišovat, že někteří mají orla přímo za národní symboliku nebo jen za součást státního znaku (což je jen jeden ze symbolů a orla má ve znaku plno států). My máme tedy jakoby neoficiálně za symbol lva – nejen jako součást znaku – hlavně symbol panovníků a státu už od Přemyslovců (ale přetrval dodnes). Proto je lev i jako malý státní znak, tedy je takovým samostatným symbolem/znakem.

Další odpovědi
autacek

Jeden modrý pták seděl na hradě, ale už slétnul zobat do podhradí.

Jinak když se podíváš na velký státní znak, tak tam jsou ptáci (orlice) hned dvě.

quentos

Myslím, že ne, ale hodil by se k nám holub, podle toho, že všechno pos…

JežíšKristus

Tak ten americký orel není pro naše podmínky úplně typický, tak toho si do znaku úplně nedáme. Lev je tradiční pro naše prostředí, proto jej máme ve znaku.

Drap

Česko má ve znaku lva, ale někteří modří ptáci se ho snaží pokálet.

Midoc

Dříve jsme měli za Rakouska-Uherska ve znaku ptáky dva.
https://youtu­.be/GG4BuF8zmz0
https://youtu­.be/hn9r_9x1x3E
Za socialismu jsme měli holubici míru.
https://www.li­berecky-kraj.cz/dr-cs/14830-holubice-miru.html

jáára

Bych tam dal i kukačku. To už je jedno.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.